Logo Polskiego Radia
Czwórka
Przemysław Goławski 17.08.2011

20 lat internetu w Polsce

Gdy Internet powstawał, nikt nie przypuszczał, jak daleko się rozwinie i co będzie umożliwiał po kilku dekadach. Dziś stał się jednym z najistotniejszych narzędzi w przekazywaniu informacji, sposobem komunikacji i centrum rozrywki.
20 lat internetu w Polscefot.Bartosz Bajerski/PR

Gościem Kuby Marcinowicza w Czwartym Wymiarze jest Andrzej Skrzeczkowski z NASK. To właśnie NASK - Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa, jako instytut badawczo rozwojowy odpowiedzialny jest za pojawienie się globalnej sieci w naszym kraju.

17 sierpnia 1991 r. po raz pierwszy nawiązano w Polsce połączenie sieciowe z wykorzystanie protokołu internetowego (IP). Rafał Pietrak z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego połączył się z Janem Sorensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze.

- Dwadzieścia lat temu byli wizjonerzy, którzy wiedzieli, że Internet to coś bardzo ważnego, coś czym warto się zająć. Dlatego rozwijając go poświęcali swój czas, karierę naukową, nierzadko także pieniądze – mówi w Czwórce Skrzeczkowski.

Co będzie za kolejne 20 lat? To prawdopodobnie trudniejsze do przewidzenia niż odpowiedź na takie pytanie w 1991 r. – Szybkość Internetu co rok rośnie 1,5-krotnie. W 2020 roku standardem będzie łącze o przepustowości 100 mb/s, w 2030 będzie to już pewnie 1 gigabit – mówi ekspert. Nie wiemy jednak jeszcze jaka treść będzie wymagała takich transferów.

Więcej o początkach Internetu w Polsce i trendach rozwoju, w dźwięku audycji. A jak są wasze przypuszczenia odnośnie rozwoju globalnej sieci?

pg