Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 19.12.2011

Rozpad promieniotwórczy i alkoholowy opad atmosferyczny

Alkohol, którego nie należy wdychać, promieniotwórcze pręty spawalnicze i CO2 w postaci stałej to materiały niezbędne do poniedziałkowego eksperymentu.
Rozpad promieniotwórczy i alkoholowy opad atmosferycznyfot. Arkadiusz Goliszewski
Posłuchaj
  • Rozpad promieniotwórczy i alkoholowy opad atmosferyczny
Czytaj także

W poniedziałkowym doświadczeniu przeprowadzonym w nowootwartym laboratorium fizycznym w Centrum Nauki Kopernik wykorzystano alkohol zwany izopropanolem, którego nie tylko nie należy pić, ale nawet wdychać; pręty spawalnicze z niewielką domieszką promieniotwórczego toru i suchy lód o temperaturze minus 80 stopni, czyli kolejną substancję, której nie zależy dotykać gołymi rękami. Następnie izopropanol był podgrzewany, co zaowocowało alkoholowym opadem atmosferycznym.

W wyniku doświadczenia mogliśmy zobaczyć cząstki powstające podczas rozpadów promieniotwórczych, taki układ to komora mgłowa. W wyniku rozpadu atomów promieniotwórczego toru z prętu spawalniczego wydobywały się cząstki alfa o bardzo dużej energii, widoczne jako malutka mgiełka.

Wszystkich ciekawych eksperymentu zapraszamy do obejrzenia video

Codziennie po 17. będziecie mogli wygrać zaproszenie do CNK w Warszawie. Ten kto pierwszy dokończy rozpoczęte doświadczenie fizyczne i prześle smsem pod numer 70044 (koszt smsa 0.50 PLN + VAT) dobrą odpowiedź, wygra voucher do Centrum Nauki Kopernik.

gs