Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 31.08.2012

Jak najszybciej wystartować, najszybciej przebiec i w jak najkrótszym czasie znaleźć się na mecie, czyli krótka historia biegania

O lekkoatletyce mówi się, że to królowa sportów. Być może dlatego, że bieganie, skakanie, rzucanie oraz chód znane były od zarania naszych dziejów. Dziś na igrzyskach w Londynie lekkoatleci rozpoczeli swój bieg po medale, a "Czwórka" śledzi te zmagania z techniczną precyzją.
Londyn 2012Londyn 2012PAP/EPA/Diego Azubel

Bieganie lekkoatletyczne to najbardziej naturalna forma sportu, która pojawiła się już na pierwszych igrzyskach olimpijskich, czyli w 1896.
- Na początku zawodnicy startowali z dołków, które sami musieli sobie wykopać - opowiada Janusz Rozum, sędzia lekkoatletyczny i komentator sportowy. - Teraz mamy bloki startowe, które zdecydowanie ułatwiły biegaczom dobry początek zawodów.
Bloki startowe to nic innego jak mocowane do bieżni podpórki pod nogi, które pozwalają zawodnikowi na szybszy start, nawet o 0,10 sek. - A to jest bardzo dużo - dodaje dziennikarz sportowy "Czwórki, Darek Matyja - bo dziś rekord świata obliczany jest z niesamowitą dokładnością.
Z czasem zmieniła się też nawierzchnia sportowych zmagań. - Kiedyś biegało się na żużlu, a w tej chwili mamy do wyboru kilka wariantów. Co może jednak powodować komplikacje - zaznacza Rozum.
Na większości dużych obiektów sportowych leży twarda nawerzchnia typu "mondo". Zawodnicy, którzy trenują w innych warunkach, na miękkim podłożu, są wtedy bardziej narażeni na kontuzje.
Posłuchaj jak mierzy się czas na zawodach lekkoatletycznych oraz z czym nie mogła sobie poraadzić mistrzyni olimpijska Julija Pieczonkina.
kul