Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 15.03.2013

Fotoreportaż musi opowiadać historię

Fotografia reportażowa to trudna sztuka. Czasem zabiera bardzo dużo czasu. Główny cel reporterów to opowiedzenie historii.
Fotoreportaż musi opowiadać historię Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Zasady fotografii reportażowej - materiał Michała Matusa (Czwórka)
Czytaj także

Fotoreportaż powinien tworzyć jedną spójną całość. To wcale nie jest łatwe, a praca nad jednym cyklem zdjęć potrafi trwać kilkadziesiąt godzin, rozciągniętych np. na 3 miesiące.

- Fotografię reportażową nazwałbym towarzyszeniem. Reporterzy towarzyszą wydarzeniom. Czasem porównują nas z paparazzi, ale to nie jest tak. W naszym towarzyszeniu jest uczciwość - mówi Jarek Jaworski, specjalizujący się w fotografii reportażowej. - Poszukujemy kadrów, które nam pozwolą opowiedzieć historię - dodaje.
To właśnie historia jest dla fotoreporterów najważniejsza. Reportaż musi mieć temat, który warto określić przed wykonaniem zdjęć. Podstawową zasadą jest to, że zdjęcia nie mogą być ustawiane.
- Fotoreporter powinien być "przezroczysty", nie ingerować swoją osobą w obraz. Jednak fotografom płaci się za to, że są subiektywni, że pokazują świat pod pewnym kątem - zdradza Jarek Jaworski. - Trzeba mieć kręgosłup moralny. Obowiązuje etyka zawodowa - uzupełnia.
Istnieją kanony reportażu. Można zastosować kilka klasycznych ujęć. - W cyklu zdjęć nie trzeba trzymać odbiorcy cały czas "za gardło", trzeba dać mu też odetchnąć, pozwolić na zastanowienie i przemyślenie - tłumaczy ekspert Czwórki.
Warto dokładnie przemyśleć swój reportaż, zadbać o różnorodność zdjęć. Zdarza się jednak tak, że fotoreportaż jest nudny, co zrobić by tego uniknąć i jakie jeszcze trudności piętrzą się w pracy fotografa reportażowego dowiesz się słuchając załączonego materiału Michała Matusa w audycji "Czwarty wymiar".
(pj)