Logo Polskiego Radia
Czwórka
Bartosz Chmielewski 31.10.2012

Historyczna fotografia było pozowaną "ustawką"!

Zdjęcie przedstawiające łamanie polskiego szlabanu granicznego przez niemieckich żołnierzy to nie tylko, najsłynniejszy być może, symbol kampanii wrześniowej, ale też jedna z największych mistyfikacji w dziejach światowej fotografii.
Posłuchaj
  • Historia słynnego łamania szlabanu
Czytaj także

W niemieckich gazetach zdjęcie opisywano jako przedstawiające moment wkroczenia wojsk hitlerowskich do Polski w dniu 1 września 1939 roku. Miało ono symbolizować gładkie i bezproblemowe zwycięstwo żołnierzy Wehrmachtu nad oddziałami strzegącymi granic.

W rzeczywistości fotografia była popisem nazistowskiej propagandy, która zaaranżowała całą sytuację. Sesja przeprowadzona przez gdańskiego fotografa, Hansa Sonnke została zainscenizowana na przejściu granicznym między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem w Kolibkach, a nie na granicy polsko-niemieckiej. - To zdjęcie nie przedstawia żołnierzy, lecz, przebranych za nich, gdańskich policjantów, o czym świadczy umieszczona na fotografii pieczęć gdańskiego zakładu fotograficznego - opowiadała w Czwórce Olga Mickiewicz.

>>Zobacz serwis Polskiego Radia poświęcony wydarzeniom II wojny światowej<<

Dalsze badania ustaliły, że zdjęcie zostałe wykonane w dniu 14 września roku 1939, zaś sam szlaban był już wcześniej złamany. - To był bardzo symboliczny moment, ale mógł zostać uchwycony dopiero dwa tygodnie później, ponieważ 1 września w tym rejonie toczyły się walki - zwracała uwagę Joanna Kinowska, wykładowca warszawskiej Akademii Fotografii.

Więcej na temat słynnego zdjęcia dowiesz się, słuchając nagrania audycji.

bch