Logo Polskiego Radia
Czwórka
Bartosz Chmielewski 27.01.2012

Żywność zdrowsza niż inne?

Prawie 70% Polaków deklaruje, że nie spotkało się z pojęciem żywności funkcjonalnej, badania pokazują jednak, iż intuicyjnie właśnie takiej żywności szukamy i coraz częściej ląduje ona na naszych talerzach.
Małgorzata Siewierska i Renata PatokaMałgorzata Siewierska i Renata Patokafot. Wojciech Kusiński

– Problem z wiedzą na temat tego czym jest żywność funkcjonalną polega na tym, iż ciągle nie jest ona zdefiniowana w przepisach prawa – mówiła w Czwórce mecenas Renata Patoka z kancelarii Wierzbowski Eversheds.

Jedyna, jak dotąd, definicja została opracowana przez Komisję Europejską, która za żywność funkcjonalną uznaje produkty spożywcze, które w sposób udokumentowany wpływają na nasze zdrowie. Jako przykład takiej żywności Patoka podała produkty ze sterolami, czyli związkami odpowiedzialnymi m.in. za transport tłuszczów w organizmie. – Definicja ponadto do żywności funkcjonalnej zalicza tylko takie produkty, które są spożywane konwencjonalnie, dlatego też tabletki i kapsułki są z niej wyłączone – precyzowała prawniczka.

Pojęcie żywności funkcjonalnej nie jest tożsame ze zdrową żywnością, żywnością wzbogaconą, czy też żywnością zmodyfikowaną, choć może zawierać elementy każdego z tych określeń.

- Zmodyfikowanie tej żywności może polegać na wzbogaceniu, albo pozbawieniu jej pewnych substancji, np. obniżeniu zawartość soli, lub tłuszczu – wyjaśniała Małgorzata Siewierska z firmy On Board, inicjatorka projektu "Żywność funkcjonalna 2012".

Jeśli chcesz się dowiedzieć jakie znaczenie dla naszych posiłków i całego przemysłu żywieniowego, może mieć wyodrębnienie tej nowej kategorii żywności kliknij w ikonę dźwięku.

bch