Logo Polskiego Radia
Czwórka
Piotr Grabka 04.03.2012

Jak to jest z tą pierwszą pomocą? Lepiej, ale …

W sytuacji zagrożenia życia liczy się każda minuta. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad pierwszej pomocy. Czy w Polsce jest ona na odpowiednim poziomie? W czwórkowym "Poranku" zapytaliśmy o to ratownika medycznego.
Romek Wójcik, Olga Mickiewicz i Grzegorz BoguszRomek Wójcik, Olga Mickiewicz i Grzegorz Boguszfot. Wojciech Kusiński

– W ostatnich latach w zakresie pierwszej pomocy dużo zmieniło się w Polsce na lepsze. Jest dużo większa świadomość i chęć szkoleń, natomiast dalej na miejscu zdarzenia bardzo rzadko zdarza się, żeby ktoś przed przyjazdem karetki pogotowia rozpoczął jakiekolwiek działania – powiedział Grzegorz Bogusz z Centrum Szkolenia Ratownictwa Edu – Med.

Jako najczęstsza przyczyna nieudzielenia pierwszej pomocy podawany jest lęk przed odpowiedzialnością karną. - Ludzie troszeczkę sugerują się tym, co czasami widzimy w filmach. Na szczęście nasz system prawny jest tak skonstruowany, że chroni osobę, która nie zajmuje się zawodowo ratownictwem. Kodeks karny wymaga od nas żebyśmy tej pomocy udzielili, a z drugiej strony nie ma pojęcia błędu w sztuce w odniesieniu do osób, które nie mają zawodowego przygotowania – zaznaczył gość Romka Wójcika.

Wystarczy znajomość kilku podstawowych zasad, by uratować drugiej osobie życie. - Pierwsze minuty służą temu, żeby zapewnić sobie samemu bezpieczeństwo, tak by nie stać się kolejnym poszkodowanym. Następnie powinniśmy rozpoznać króciutko stan osoby poszkodowanej, no i zapewnić jak najszybsze przybycie na miejsce służb medycznych. Do poznania tych zasad wystarczy krótkie, kilkugodzinne szkolenie – wyjaśnił Grzegorz Bogusz.

Więcej zasadach udzielania pierwszej pomocy dowiesz się, klikają w ikonkę dźwięku.

pg