Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 26.09.2013

Zwolnienie lekarskie jest opłacalne dla pracownika i pracodawcy

Większość Polaków deklaruje, że nie ma czasu na chorowanie. Katar, kaszel, gorączka, złe samopoczucie nie powodują, że zostajemy w domu, a to błąd.
Zwolnienie lekarskie jest opłacalne dla pracownika i pracodawcyGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Dlaczego podczas choroby należy iść na zwolnienie - materiał Bartka Wasilewskiego (Poranek OnLine/Czwórka)
Czytaj także

Aż 91 procent Polaków przychodzi do pracy pomimo objawów przeziębienia lub grypy. Zazwyczaj liczymy, że "jakoś to będzie". Kupujemy leki dostępne bez recepty, leczymy się na własną rękę, a rano wstajemy i idziemy do pracy. W Europie nie jesteśmy osamotnieni w tych działaniach, podobnie robią Hiszpanie, Rosjanie i Francuzi.
Profesor Bolesław Samoliński, specjalista zdrowia publicznego uważa, że mając objawy choroby powinniśmy od razu zostać w domu.  - Napady kichania, połączone z bólem głowy, złym samopoczuciem, rozbiciem, czasami z kaszlem, gorączka, bóle mięśniowe to wystarczające powody by iść na zwolnienie lekarskie - wymienia lekarz. Podkreśla, że pozostanie w domu jest opłacalne zarówno dla pracownika jak i pracodawcy.

W niektórych krajach Europy i świata nie potrzeba zwolnienia lekarskiego, by zostać 3 dni w domu. To chory pracownik deklaruje, że ma objawy infekcji i nie pojawi się w firmie.

- Decyzja o pozostaniu w domu jest  zdrowsza również dla miejsca pracy. Pracownik, idąc na zwolnienie, przerywa łańcuch zakażeń i szybciej wraca do pracy - mówi profesor Bolesław Samoliński. - Przychodząc do pracy z chorobą jesteśmy nieodpowiedzialni, a nasze postępowanie jest nieetyczne - dodaje.

Chorując w pracy narażamy innych, ale i nam samym może to grozić poważnymi powikłaniami, jak zapalenie mięśnia sercowego czy zapalenie płuc.

(pj)