Logo Polskiego Radia
Czwórka
Ula Kaczyńska 03.12.2013

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych - jeśli nogi nie mogą, niech do przodu idzie głowa

3 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W Polsce jest ich prawie pięć milionów.
Według danych Fundacji Zero Barier w Polsce 3 mln osób niepełnosprawnych porusza się na wózkach, niemal 1,5 mln to osoby niewidome i niedowidzące, a pół miliona stanowią głusi.Według danych Fundacji Zero Barier w Polsce 3 mln osób niepełnosprawnych porusza się na wózkach, niemal 1,5 mln to osoby niewidome i niedowidzące, a pół miliona stanowią głusi.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O celach i projektach Fundacji Zero Barier opowiada jej szef, Maciej Niepogodziński (Czwórka/Poranek OnLine)
  • Katarzyna Kucharska Hornung z Królikarni opowiada o Dniu Otwartym dla Osób Niepełnosprawnych i ich Opiekunów (Czwórka/Stacja Kultura)
  • Jak wygląda życie niepełnosprawnych studentów? (Czwórka/4 do 4)
  • Rynek pracy a osoby niepełnosprawne - jak przedstawia się ich sytuacja? (Czwórka/4 do 4)
  • Jak nowoczesne technologie pomagają osobom niepełnosprawnym? (Czwórka/Czwarty Wymiar)
Czytaj także

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych po to, by zwrócić uwagę świata na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

W Polsce aktywizacją osób niepełnosprawnych zajmuje się m. in. Fundacja Zero Barier.

- Przyświeca nam idea, że to nie nogi idą, tylko głowa i w myśl tej zasady zachęcamy niepełnosprawnych do przekraczania różnych barier - mówi Maciej Niepogodziński, szef Fundacji Zero Barier. - I tych wewnętrznych, i tych, na które natykamy się w świecie na zewnątrz.

Jedną z najnowszych inicjatyw fundacji jest projekt "Muzeum bez ograniczeń". - W ramach tego przedsięwzięcia chcemy zapraszać osoby niepełnosprawne do muzeów, które są przystosowane do tego, żeby zwiedzać je, na przykład na wózkach - tłumaczy rozmówca Justyny Dżbik. - Pierwszą wycieczkę odbyliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego, a towarzyszyła nam pani Katarzyna Pakosińska.

Działania Fundacji Bez Barier koncentrują się także na udrażnianiu komunikacji między instytucjami kultury a osobami niepełnosprawnymi. Zdaniem gościa "Poranka OnLine" jest to konieczne, bo w Polsce jest ponad 4,5 miliona takich osób. - Warto tym ludziom pokazać, że istnieją muzea, skanseny, szlaki turystyczne, które są jak najbardziej dla nich dostępne. Co więcej, takich miejscówek przybywa, a my cieszymy się, że mamy coraz więcej pracy.

(kul)