Logo Polskiego Radia
Czwórka
Przemysław Goławski 03.06.2011

Uśmiech szympansa

Naukowcy z University of Portsmouth odkryli kolejną wspólną cechę szympansa i człowieka. Szympansy śmieją się, nawet, gdy sytuacja nie jest zabawna, tylko do towarzystwa innym osobnikom - to pomaga w kształtowaniu relacji.
Uśmiech szympansaźr. Wikipedia, Aaron Logan, lic. CC

Reporterka Czwórki, Marta Hoppe zapytała eksperta - Annę Węgrzynowicz z warszawskiego zoo, kiedy i w jaki sposób śmieją się naczelne. Odpowiedź jest prosta - w sytuacjach takich jak ludzie. - Śmieją się kiedy gdy są łaskotane, podczas zabaw. Ale potrafią się też śmiać, gdy w grupie jest jakaś zabawa i jej się przyglądają. Można powiedzieć, że zarażają się śmiechem, naśladują śmiech.

- Śmiech służy umacnianiu więzi, zwłaszcza, gdy jest to młoda grupa, osobniki się mniej znają. Wtedy bardzo często przyłączają się do zabawy i nasladują czyjś śmiech, by zacieśnić relacje - zaznacza Węgrzynowicz.

Jak zaznacza Marta, ważne jest by dokładnie obserwować sposób, w jaki szympans się śmieje. Nie każdy bowiem znaczy to samo. - Uśmiech z pokazanymi zębami wcale nie oznacza radości. Może oznaczać strach. Uśmiech samymi wargami, bez odsłaniania zębów oznacza nawet poddaństwo - wyjaśnia ekspert.

Oglądanie małp w warszawskim zoo oprócz przyjemności będzie także wyzwaniem - wszystko za sprawą konkursu fotograficznego. Za zdjęcia zwierząt bawiących się lub karmionych przez opiekunów wygrać można ciekawe nagrody. Konkurs zatytułowano "Człowiek w pracy, małpa w zoo".

Aby dowiedzieć się więcej, kliknij w boksie "Posłuchaj" z prawej strony artykułu.

pg

tagi: boks