Logo Polskiego Radia
Czwórka
Przemysław Goławski 24.08.2011

Czekoladowa przypadłość

Każdy z nas lubi czekoladowe przysmaki. Czasami zdarza się jednak, że gdy rozpakowujemy czekoladę lub batona widzimy na ich powierzchni biały nalot. Czy jest to coś niepokojącego?
Czekoladowa przypadłość(fot. sxc.hu)

Sprawę białego nalotu na produktach z czekolady badał reporter Czwórki, Błażej Prośniewski. By dowiedzieć się, czym jest on w rzeczywistości i czy jest bezpieczny rozmawiał z Agnieszką Piskałą, specjalistą ds. żywienia firmy Nestlé Polska.

- Biały nalot, który pojawia się na czekoladzie to tak zwany kwiat tłuszczowy. Powstaje on w wyniku przechowywania słodyczy w różnych temperaturach – gdy na przykład czekolada w cieple rozpuści się, a później wstawimy ją do lodówki – wyjaśnia ekspertka.

Nie ma powodów do obaw - nalot to tylko zmiana estetyczna. Przyczyną zmiany wyglądu czekoladowych słodkości jest specyfika ich wytwarzania. Mieszanie kakao, tłuszczu cukierniczego, cukru i mleka to proces konszowania. To on nadaje czekoladzie charakterystyczny smak, zapach i konsystencję.

– Połączenie wszystkich składników trwa 72 godziny, a efektem jest jedwabista czekolada – mówi Piskała. Gdy czekolada się rozpuszcza tłuszcz połączony w konszowaniu wypływa na powierzchnię. To właśnie on tworzy białą warstwę, jak czekolada ponownie zastygnie.

pg