Logo Polskiego Radia
Czwórka
Piotr Grabka 02.03.2012

Napoleon, Beethoven, Prus – oni przezwyciężyli swoje słabości

Każdy z nas miewa chwile zwątpienia. Często jego źródłem jest jakaś cecha fizyczna albo problem natury psychicznej. Historia uczy, że nie ma ograniczeń, których nie dało by się pokonać.
Joseph Karl Stieler (1820): Portret Ludwiga van BeethovenaJoseph Karl Stieler (1820): Portret Ludwiga van Beethovenaźr. Wikipedia
Posłuchaj
  • Napoleon, Beethoven, Prus - oni przezwyciężyli swoje słabości
Czytaj także

Napoleon miał np. zaledwie 168 cm wzrostu i bał się kotów. Nie przeszkodziło mu to jednak zostać cesarzem Francji i władcą połowy Europy. Podobnych przykładów jest dużo więcej.

- Mozart i Salvador Dali cierpieli na ADHD. W przypadku Mozarta było to ADHD połączone z depresją. W kontekście tej wiedzy zachowanie słynnego kompozytora opisanego przez historyków przestaje dziwić. Na ADHD cierpiał również Thomas Edison, który z tego powodu po kilku miesiącach został wyrzucony ze szkoły - powiedział Tomasz Motyka, historyk.

Z problemami o nieporównanie większej skali poradził sobie również Ludwig van Beethoven. - W 26. roku życia zaczął on tracić słuch, a 6 lat później kompletnie ogłuchł. To był dla niego osobisty dramat, bo z równą pasją komponował, co dyrygował orkiestrami. Z tego drugiego zajęcia musiał zrezygnować i skupił się na komponowaniu. Jego wszystkie największe dzieła powstały właśnie w okresie głuchoty - przypomniał Tomasz Motyka.

Historyk wskazał również przykład z naszego polskiego podwórka. – Bolesław Prus cierpiał na agorafobię czyli lęk przed tłumem. Mieszkał przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, gdzie ruch tradycyjnie był duży. To tłumaczy dlaczego tak dużo czasu spędzał w swoim gabinecie i nie lubił wychodzić z mieszkania.

Więcej o tym, że sukces zaczyna się od pozytywnego myślenia posłuchaj w materiale reporterskim Kamila Jasieńskiego z audycji "W 4 oczy".

pg