Logo Polskiego Radia
Trójka
Rafał Kątny 09.05.2012

Tęcza, energia dźwięku i zabawy ciekłym azotem

Już w ten weekend XVI Piknik Naukowy Polskiego Radia. Tym razem, w Studiu Piknikowym Czwórki stworzyliśmy naszą własną… tęczę. Zobacz inne energetyczne doświadczenia związane ze światłem, dźwiękiem i temperaturą na własne oczy i przekonaj się, że fizyka może być ciekawa!
Michał Nawrot, Krzysztof Kaczmarek, Michał Nowacki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu WarszawskiegoMichał Nawrot, Krzysztof Kaczmarek, Michał Nowacki z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiegofot. Arkadiusz Goliszewski

Tym razem w Studiu Piknikowym pojawili się goście z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. – Na naszym stanowisku będzie wiele doświadczeń, związanych z optyką, światłem i dźwiękiem, a także kolejka, napędzana magnesami i nie zabraknie „wybuchowych doświadczeń” z ciekłym azotem – opowiada naukowcy w Czwórce. – Chcielibyśmy m. in. pokazać, czym jest widmo elektromagnetyczne. Bo okazuje się, że to, co człowiek widzi na co dzień jest tylko niewielkim wycinkiem całego spektrum: od fal radiowych, przez mikrofale, promieniowanie terahercowe, ultrafioletowe i gamma...

Tymczasem w Studiu Piknikowym Czwórki młodzi naukowcy udowodnili, że każde źródło światła składa się z mnóstwa barw. – Na co dzień możemy zauważyć to w zjawisku, zwanym tęczą – opowiadają młodzi fizycy – W domu też możemy zaobserwować tęczę za pomocą prostego spektrometru..

Wystarczy zresztą nawet płyta CD. O tym, jak to zrobić dowiesz się słuchając całej rozmowy z młodymi naukowcami w "Studiu Piknikowym" . Obejrzyj czwórkową tęczę, zabawy z ciekłym azotem i pozostałe eksperymenty po kliknięciu w plik filmowy.

Przez cały tydzień w audycji "W cztery oczy" zapowiadamy to, co będzie można zobaczyć, usłyszeć albo poczuć na XVI Pikniku Naukowym.

Zapraszamy do "Studia Piknikowego" codziennie, od poniedziałku do piątku od godziny 10.

(kd)