Logo Polskiego Radia
Czwórka
Agnieszka Paciorek 03.10.2011

Parlament zadowolony z reformy szkolnictwa wyższego

Parlament Studentów RP brał udział we wszystkich etapach pracy na ustawą. Jak przyznaje Dominika Kita, przewodnicząca organizacji, ostateczne ustalenia są korzystne dla studentów.
Parlament zadowolony z reformy szkolnictwa wyższegoGlow Images/East News

Wokół ustawy jest wiele kontrowersji. Studenci protestują m.in. w sprawie odpłatności za studiowanie drugiego kierunku. Parlament Studentów RP jednak uspokaja i informuje, że zmiany, które wprowadza ustawa mają za zadanie polepszyć sytuacje studentów.

Parlamentarzystom udało się m.in. doprowadzić do wprowadzenia w ustawie zapisu o konieczności podpisywania umów pomiędzy uczelnią a studentami studiów stacjonarnych. Do tej pory taki obowiązek dotyczył tylko studentów studiów niestacjonarnych w uczelniach publicznych i tych, którzy studiowali na uczelniach niepaństwowych. – Taka umowa jest kontraktem pomiędzy uczelnią i studentem, określa wzajemne zobowiązania, jaki i prawa. Daje ona minimum bezpieczeństwa i stabilności studentom. Teraz, dzięki ustawie, dotyczy wszystkich – cieszy się Dominika Kita, przewodnicząca Parlamentu Studentów RP.

Zmiany dotyczące odpłatności za drugi i kolejny kierunek także mają na celu wprowadzenie pewnego porządku. Nieuczciwością jednych studentów wobec drugich było bowiem zarówno wykorzystywanie wysokiego wyniku matury do zajmowania kolejnych miejsc na studiach dziennych, wcale ich nie kończąc, jak i pobieranie wielu świadczeń pomocy materialnej na kilku uczelniach. Ustawa umożliwia bezpłatne studiowanie tylko osobom, które wywiązują się z obowiązków wobec uczelni, bez względu na wynik egzaminu maturalnego. A jeśli chodzi o stypendia…

Odnośnie stypendium socjalnego to podniesiony został próg dochodu na osobę w rodzinie, którego nieprzekroczenie umożliwiało ubieganie się o stypendium. Dzięki tym zmianom większa liczba osób może się o taką pomoc teraz ubiegać. Co więcej o 20% zwiększono liczbę środków na pomoc materialną dla studentów.

Dominika
Dominika Kita w studiu Czwórki (fot. Wojciech Kusiński)

Jeśli natomiast chodzi o stypendium naukowe, to dostawać je będzie tylko nieliczna grupa najlepiej uczących się studentów, przez co stawki mają być wyższe.

Więcej o stosunku Parlamentu Studentów RP do ustawy o szkolnictwie wyższym dowiesz się słuchając rozmowy Justyny Dżbik z Dominiką Kitą.

Posłuchaj również relacji Kasi Węsierskiej z konferencji zorganizowanej przez Parlament Studentów RP, która odbyła się w zeszłym tygodniu.

ap