Logo Polskiego Radia
Czwórka
Piotr Grabka 29.03.2012

Weterani pomagają weteranom

Żołnierze podczas zagranicznych misji poddani są ogromnenu stresowi. Wielu z nich po powrocie do domu nie może otrząsnąć się z wojennej traumy. Z myślą o nich działa Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.
Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji deklaruje: zrobimy wszystko by zachęcić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji deklaruje: zrobimy wszystko by zachęcić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. fot. Wikimedia Commons
Posłuchaj
  • Zespół stresu pourazowego - materiał reporterski
  • Weterani pomagają weteranom
Czytaj także

- Przede wszystkim osoby, które potrzebują pomocy muszą się do nas zgłosić same. Nie jesteśmy w stanie z kontyngentu dwóch i pół tysiąca żołnierzy wyłowić takich osób sami. Gdy przychodzi do nas człowiek polecamy mu warszawską Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego lub psychologa - tłumaczył w audycji "Pod lupą" proszący o anonimowość członek stowarzyszenia.

Lada dzień w życie wejdzie ustawa o weteranach działań poza granicami państwa. Ma ona poparcie Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju. - Uczestniczyliśmy w rozmowach na temat tej ustawy. Będzie w niej podział na weteranów i weteranów poszkodowanych w misjach. Dzięki temu żołnierze, którzy ucierpieli służąc poza granicami kraju będą mieli zapewnioną lepszą pomoc medyczną i psychologiczną - podkreślił gość Justyny Dżbik, który ma za sobą dwie misje wojskowe w Iraku i jedną w Afganistanie.

Więcej o specifice misji wojskowych i pomocy dla ich uczestników w nagraniu audycji. O zespole stresu pourazowego i jego objawach posłuchaj w materiale reporterskim Błażeja Prośniewskiego.

pg