Logo Polskiego Radia
Czwórka
Bartosz Chmielewski 23.08.2012

Polaków dobrej woli jest więcej, choć sondaże tego nie pokazują

Przy okazji Euro 2012 chęć nieodpłatnej pomocy w organizacji imprezy wyraziło ponad 7 tysięcy osób. Mimo to Polacy, jeśli chodzi o uczestnictwo w wolontariacie znajdują się z tyłu europejskiej stawki.
Paweł Aleksandrowicz, Magda Biejat i Krzysztof GrzybowskiPaweł Aleksandrowicz, Magda Biejat i Krzysztof Grzybowskifot. Wojciech Kusiński
Posłuchaj
  • Wolontariat w Polsce
  • Czy w Polsce nastąpiło odrodzenie wolontariatu?
Czytaj także

Według badania Stowarzyszenia Klon/Jawor w wolontariat angażuje się 14% Polaków. Z kolei w sondażu European Social Survey, liczba ta spada do 7%. Dla porównania w Danii i Holandii, w bezinteresowne pomaganie angażuje się 30% obywateli.

- Na co dzień nie jest różowo, ale i tak jest dużo lepiej niż wskazują sondaże – uważa Magda Biejat z serwisu e-wolontariat. Jej zdaniem wyniki sondaży są kwestią definicji "wolontariatu". - Dla nas wolontariusz, to osoba, która działa za darmo dla dobra publicznego – wyjaśniała. Z prawnego punktu widzenia ważne jest też zawarcie stosownej umowy. - Osoba, która w sieci rozsyła zdjęcia psa do adopcji jest wolontariuszem, o ile zawrze umowę z odpowiednią organizacją zajmującą się taką działalnością, w innym wypadku mamy do czynienia z pasjonatem – tłumaczył gość audycji "4 do 4".

Na ciekawą kwestię dotyczącą motywacji polskich wolontariuszy zwracał uwagę Paweł Aleksandrowicz, koordynator do spraw wolontariatu na Euro 2012.

- Młodym osobom chodziło przede wszystkim o zdobycie doświadczenia i umiejętności pracy w grupie. Z klei Trzydziestoparolatkom bardziej zależało na pokazaniu swojego miasta z dobrej strony – opowiadał.

Podstawową jednak wartością wolontariatu jest możliwość poznania nowych ludzi i poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Więcej o funkcjonowaniu tej instytucji w Polsce dowiesz się słuchając nagrani audycji.

bch