Logo Polskiego Radia
Czwórka
Aneta Hołówek 05.12.2012

Tu chwila nieuwagi może zabić

- Tych którzy chcą je po prostu mieć nie obchodzi jak powstają. Druga grupa to twórcy, którzy sami chcieliby je stworzyć, ale bez odpowiedniej wiedzy może to być zgubne - przestrzega mistrz Marek Gajda.
Drzewko bonsaiDrzewko bonsai wikipedia/własne

Coraz więcej młodych ludzi interesuje się sztuką i kulturą dalekiego wschodu. Nie każdy jednak wie, że wszystko co z tym się wiąże to filozofia, którą trzeba zrozumieć i pokochać. Tak samo jest ze sztuką tworzenia bonsai. By zacząć tworzyć miniaturowe drzewa trzeba je sobie wyobrazić.
- Tak jak obrazów abstrakcyjnych nie możemy zrozumieć bez chociażby odrobiny wyobraźni, tak i sztuki bonsai nie możemy bez wyobraźni odebrać - podkreśla Marek Gajda mistrz sztuki bonsai, gość audycji "4 do 4"
Bonsai to według mistrza cała filozofia. To sztuka, która ma na celu przedstawienie zminiaturyzowanej wersji drzew lub krzewów uprawianych w odpowiednio dobranych, płaskich pojemnikach. Efekt ten jest uzyskiwany poprzez specyficzne przycinanie oraz pielęgnację.
Bonsai prezentuje się pięknie i stanowi idealne uzupełnienie pomieszczenia, niestety drzewo nie jest odpowiednie dla każdego. Pielęgnacja drzewka jest procesem wymagającym od nas systematyczności i sumienności. Wystarczy bowiem, nie podlać drzewka jednego dnia, by następnego już nam marniało lub zupełnie uwiędło.

- Tych którzy chcą je po prostu mieć nie obchodzi jak powstają i to jest dobra grupa klientów, bo kupują drzewko z całym serwisem. Druga grupa to twórcy, którzy sami chcieliby je stworzyć, ale bez odpowiedniej wiedzy może to być zgubne - przestrzega mistrz Marek Gajda.
Sztuka uprawy bonsai pochodzi z Chin, rozprzestrzeniła się przez Koreę do Japonii, gdzie się rozwinęła i osiągnęła doskonałość trafiając na bardzo podatny grunt. Po drugiej wojnie światowej dotarła do europy, gdzie również znalazła zwolenników.

Posłuchaj całej rozmowy z mistrzem sztuki bonsai i zacznij hodować swoje drzewo!
(ah)