Logo Polskiego Radia
Czwórka
Paulina Jakubowska 12.12.2012

Drezno z Warszawą łączy Canaletto, ale nie tylko...

Nie da się ukryć, że Drezno to miasto sztuki. Wśród wielu cennych eksponatów w Zamku królewskim można zobaczyć 185 portretów na pestce czereśni. A w Gazometrze powstała panoramę barokowego Drezna.
DreznoDreznoźr. Wikipedia/GNU/Nikater
Posłuchaj
  • Drezno z Warszawą łączy Canaletto, ale nie tylko...
  • Tradycyjne gwiazdy adwentowe - materiał Anny Depczyńskiej
  • Jarmark świąteczny w Dreznie - materiał Anny Depczyńskiej
Czytaj także

- Do Drezna warto pojechać choćby dlatego, że jest blisko - mówi Róża Jarmuł z Niemieckiej Centrali Turystyki. - To miasto, ma wiele wspólnego z polska historią np. Augusta II Mocnego, który uczynił Drezno pełnym przepychu i pięknych budowli.
Ciekawą ekspozycją, którą możemy oglądać w drezdeńskim Gazometrze jest projekt Asisi. Artysta prezentuje tu swoje olbrzymie panoramy miasta króla Sasa. Obraz Drezna stworzył na podstawie prac Canaletta, podobną panoramę planuje stworzyć również w Warszawie, również opierając się na dziełach malarza.

Poznaj tajemnice najciekawszych zakątków na świecie > > >

Drezno to bez wątpienia miasto sztuki i muzyki. Róża Jarmuł szczególnie poleca wycieczkę do Zamku królewskiego i Zielonego Sklepienia, gdzie wśród eksponatów odnajdziemy 185 twarzy wyrzeźbionych na pestce czereśni, statek z kości słoniowej 41-karatowy zielony diament. Jakie jeszcze atrakcje kryje Drezno dowiesz się słuchając załączonej audycji Krzysztofa Grzybowskiego "4 do 4".
Zapraszamy również do wysłuchania załączonych materiałów Anny Depczyńskiej - o Braciach morawskich - wynalazcach gwiazd adwentowych i drezdeńskiej tradycji jarmarków świątecznych.

(pj)