Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 15.04.2013

Zlikwidować "ciszę nocną"! To możliwe?

Na ulice polskich miast i miasteczek wysypały się kawiarniane stoliki. Ale, gdy niektórzy dobrze bawią się do białego rana, pozostali chcą spokojnie spać. A to, mimo wyznaczonych godzin ciszy nocnej, nie zawsze jest możliwe. Czy wobec tego warto zastanowić się nad likwidacją umownej "nocnej ciszy"?
Zlikwidować ciszę nocną  To możliwe?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Joanna Erbel i Michał Borkiewicz o wprowadzeniu miejsc wolnych od ciszy nocnej w miastach (4 do 4/Czwórka)
  • Kluby nocne kontra okoliczni mieszkańcy - jak żyć w centrum miasta? (4 do 4/Czwórka)
Czytaj także

By uszczęśliwić zarówno imprezowiczów, jak i śpiochów, stołeczny ratusz chce wyznaczyć "strefy, w których gwar uliczny również w godzinach nocnych może występować".

Zdaniem Joanny Erbel z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w Polsce potrzebna jest debata o hałasie w mieście. – Bo problem z dokuczliwymi decybelami nie dotyczy wyłącznie klubów, czy dyskotek, w samym środku osiedli mieszkalnych. To także m.in. włączające się w nocy alarmy w samochodach, zaparkowanych nieopodal szpitali. – tłumaczy ekspertka. – Co jakiś czas ta kwestia pojawia się m.in. przy okazji stawiania ekranów dźwiękoszczelnych, albo mostów. Trzeba więc się zastanowić, w jakim mieście chcemy żyć i gdzie mogłyby być takie miejsca bez ciszy nocnej.

Według Michała Borkiewicza z klubu Powiększenie, konflikt, wbrew pozorom, wcale nie dotyczy podziału na osoby starsze, żądające spokoju i hałaśliwą młodzież. Wręcz przeciwnie. – Gdy organizujemy koncerty, często przychodzą babcie z sąsiedztwa, tupią nóżką i chwalą, że coś się dzieje - mówi gość Czwórki. – Więc kierowanie tej debaty publicznej na tor "młodzi kontra starsze ludzie" jest bzdurą.

A co z ludźmi, którzy mieszkali w centrum miasta od dawna i, przybywając tam, nie pisali się na nocny harmider? Zdaniem Joanny Erbel, można dać im coś w zamian. – Place zabaw, bary… - mówi ekspertka. – Centrum miasta jest rozedrganą przestrzenią, ale warto się zastanowić, czy uspokojenie ruchu w dzień, popołudniu, nie rekompensowałoby braku ciszy nocnej.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając nagrań z audycji "4 do 4".

Na audycję zapraszamy codziennie, od poniedziałku do piątku, już po godz. 13.

(kd)