Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 29.04.2013

Rowerzyści kontra kierowcy - kto wygra bój o miasto?

Czego wciąż brakuje rowerzystom w mieście? Okazuje się, że po prostu… miejsc do jeżdżenia. Choć teoretycznie zarówno kierowcy aut, jak i miłośnicy jednośladów przyznają, że ustępują sobie wzajemnie pola i traktują się z szacunkiem, w praktyce bywa zupełnie inaczej.
Rowerzyści kontra kierowcy - kto wygra bój o miasto?Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Andrzej Rehorowski i Sylwester Popielewski o tym, jak sprawić, by kierowcy polubili rowerzystów, a rowerzyści kierowców (4 do 4/Czwórka)
  • Pasy rowerowe: jak to działa w Polsce i na świecie? – materiał reporterski (4 do 4/Czwórka)
Czytaj także

Rowerzyści chcieliby w swoich miastach widzieć więcej rowerowych ścieżek, oraz dodatkowych drogowych pasów, które umożliwiałyby im bezpieczne poruszanie się bez konieczności „lawirowania” między pędzącymi samochodami. Z drugiej strony obawiają się jednak, że nowe miejsca szybko stałyby się… dodatkowymi miejscami parkingowymi dla kierowców. Kierowcy zaś obawiają się, że polskie drogi, przez pasy rowerowe, staną się jeszcze węższe.

Zdaniem Sylwestra Ropielewskiego z Polskiego Związku Motorowego i Głównej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pasy rowerowe na polskich drogach to dobry pomysł. – Sprawdzą się – przekonuje gość Czwórki. – Zwłaszcza, że ten system znakomicie działa już w krajach dużo bardziej rozwiniętych motoryzacyjnie niż Polska. A węższe pasy samochodowe? Do wszystkiego można się przyzwyczaić, zwłaszcza, że jak pokazuje praktyka, po węższych pasach, kierowcy jeżdżą wolniej i bardziej ostrożnie.

Jedną w metod poprawienia bezpieczeństwa rowerzystów na drogach jest także, według Andrzeja Rehorowskiego z fundacji "Rower w mieście", dodatkowe ograniczenie prędkości w miastach, albo "wyciszenie" ruchu na ich terenie.

By dowiedzieć się więcej, m.in. o tym, czy pasy rowerowe rzeczywiście są rozwiązaniem większości problemów polskich rowerzystów, posłuchaj nagrań rozmów z audycji "4 do 4", załączonych do materiału.

(kd)