Świat zza krat

Europosłowie z komisji handlu międzynarodowego poparli umowę CETA

W połowie lutego porozumieniem o wolnym handlu UE z Kanadą zajmie się cały Parlament Europejski na sesji plenarnej. Jego zgoda jest konieczna, by umowa weszła w życie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Rada Europejska
O Audycji

Tytuł Europejski magazyn plus 2017/01/29 21:10
Prowadzący Jankowska Katarzyna
Opis

W połowie lutego porozumieniem o wolnym handlu UE z Kanadą zajmie się cały Parlament Europejski na sesji plenarnej. Jego zgoda jest konieczna, by umowa weszła w życie. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego.

Ponadto w audycji:

- dzięki unijnym pieniądzom badania nad tym, czy np. dane urządzenie emituje szkodliwe promieniowanie, będą możliwe w nowo otwartym w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej. Laboratorium będzie prowadzić Instytut Technik Innowacyjnych EMAG z Katowic, który zawarł z parkiem umowę najmu w tej sprawie. Autor: Dorota Truszczak.

- radiowa tarcza antyterrorystyczna z Gdańska. Przenośne urządzenie, które będzie w stanie zagłuszać wybrane częstotliwości radiowe, ma stworzyć, dzięki prowadzonym badaniom, zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej. Urządzenie ma m.in. blokować sygnały, mogące posłużyć terrorystom do detonacji ładunków wybuchowych. Nad projektem pracuje 8-osobowy zespół młodych naukowców pod kierunkiem dr inż. Sławomira Ambroziaka z Politechniki Gdańskiej. Do odpalania ładunków terroryści wykorzystują najczęściej ogólnodostępne rozwiązania, a wśród nich telefony komórkowe, piloty do otwierania szlabanów czy zdalnie sterowane zabawki. Urządzenia te pracują w pasmach ogólnie znanych a zagłuszenie sygnału na tych częstotliwościach uniemożliwi odpalenia ładunków, nie utrudniając przy tym pracy policji, wojska czy innych służb korzystających z innych częstotliwości. O pracach naukowych nad tym projektem opowie dr inż. Sławomir Ambroziak z Politechniki Gdańskiej. Autor: Artur Wolski.

- rozmowa z profesorem Piotrem Garsteckim z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk, który zwyciężył w konkursie TEAM TECH i otrzymał środki z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na realizację bardzo ważnego projektu, który ma służyć poprawieniu skuteczności w walce z lekoopornymi bakteriami. Autor: Krzysztof Michalski.

- coraz więcej mieszkańców Unii Europejskiej wie, że oprócz obywatelstwa swego kraju mają też obywatelstwo unijne, ale nie zawsze są świadomi wynikających z tego praw - wynika z raportu Komisji Europejskiej, która zapowiedziała kampanię o prawach obywateli UE. Z badań wynika też, że 78 proc. mieszkańców UE zna prawa przysługujące im jako unijnym obywatelom. Większość (czterech na pięciu badanych) wie o istnieniu prawa do swobodnego przepływu osób, które umożliwia zamieszkanie, podjęcie pracy lub nauki oraz prowadzenie działalności gospodarczej w dowolnym miejscu w UE. Nie wszyscy z nich zdają sobie jednak sprawę, że mieszkając w innym państwie unijnym, mogą brać udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz wyborach lokalnych. Wielu nie wie też, że przysługuje im prawo do ochrony konsularnej zapewnianej przez ambasadę innego państwa członkowskiego. Obywatelstwo UE zostało ustanowione przez unijny traktat z Maastricht 25 lat temu. Każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest jednocześnie obywatelem Unii Europejskiej. Obywatelstwo UE nie zastępuje obywatelstwa krajowego, ale je uzupełnia. Autor: Adrian Bąk.

***

Tytuł audycji: Europejski magazyn plus

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Data emisji: 29.01.2017

Godzina emisji: 21.10

pg

Playlista
Tagi

Playlista