Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Jakub Wacławski 18.03.2017

Wiosenny przegląd auta po sezonie zimowym

Co trzeba sprawdzić w samochodzie po zimowych miesiącach? Jakie elementy auta należy wymienić? Jak doczyścić auto po jesienno-zimowej plusze? Jak zadbać o karoserię? O tym jak przywrócić blask samochodowi po sezonie zimowym i doprowadzić do ładu jego wnętrze mówił w Magazynie Motoryzacyjnym Paweł Tomaszek, mechanik.

W zimie najbardziej narażony na działanie soli jest układ wydechowy. Zasolone jest także całe podwozie. Na wiosnę warto więc poprosić mechanika, by sprawdził potencjalne uszkodzenia.

– Czasem uszkodzenie jest bardzo małe i można go naprawić tanim kosztem przy użyciu jednej spinki, którą zgubiliśmy albo naprawić drobne pęknięcie metodą technologiczną. Wówczas zyskujemy pewność, że osłona podsilnikowa nie ulegnie większej degradacji – doradzał Paweł Tomaszek.

Na działanie soli i korozję narażone są również tarcze hamulcowe, klocki i zaciski.

– Warto dla tych, którzy cenią całkowitą sprawność hamulców, przeprowadzić konserwację hamulców u mechanika, który zdejmie koła, wyciągnie zaciski, wyciągnie klocki, które oczyści, przy okazji konserwując prowadnicę. Wtedy będziemy mieli pewność, że układ hamulcowy działa tak jak powinien – wskazywał mechanik.

Po zimie przeglądamy i czyścimy nie tylko samo podwozie, ale i układ wydechowy.

– Wydawałoby się, że należałoby poprzestać na oględzinach wzrokowych układu oddechowego i jego umyciu. Jednak w samochodach, które mało jeżdżą zimą, może stać woda niespalona. Dla tych, którzy eksploatują auto na krótkich dystansach, warto polecić wykonanie wygrzania układu oddechowego w czasie szybkiej, półgodzinnej jazdy, by pozbawić go wody, która może tam zalegać po zimie – mówił gość Polskiego Radia 24.

Na szkodliwe wstrząsy wywołane jazdą po dziurawych drogach, narażone są m.in. amortyzatory, układ kierowniczy i wahacze w naszym aucie, ale jak radzi ekspert, nie należy przesadzać z przeglądami.

– Jeśli nie słychać nowych dźwięków podczas pracy zawieszenia czy też nie ma efektów w postaci ściągania samochodu na którąś ze stron, to nie ma specjalnie powodu, żeby dodatkowo kontrolować zawieszenie czy układ kierowniczy – mówił Tomaszek.

Przed wiosną należy również wymienić olej, jeśli jeździmy na sezonowym, a nie całorocznym oraz koła z zimowych na letnie. Najlepszym okresem na wymianę opon jest czas, kiedy temperatura powietrza przekracza przez siedem dni siedem stopni Celsjusza. Nie można zapomnieć również o kosmetyce naszego samochodu. O tym, jak zadbać zarówno o karoserię, jak i zewnętrzny wygląd samochodu w całym Magazynie Motoryzacyjnym.

Gościem programu był również Marcin Suszczewski (wyszukanesamochody.pl).

 Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.

Audycję prowadził Mariusz Gzyl.

Polskie Radio 24/dds

Magazyn Motoryzacyjny w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________

Data emisji: 18.03.2017

Godzina emisji: 15.33