Logo Polskiego Radia
Czwórka
Łukasz Szumielewicz 05.10.2010

Rastaman z Poznania

O historii poznańskiego reggae opowiadał u Makena weteran wielkopolskiej sceny Michał Buchwald.
Gedeon na scenie, lata 80.Gedeon na scenie, lata 80.MySpace
Posłuchaj
  • Historia poznańskiej sceny reggae
Czytaj także

– Historia poznańskiego reggae sięga początków lat osiemdziesiątych. Wtedy to chłopcy z punkowej formacji RAF wybrali się na koncert grupy Bakshish. Zauroczeni ich brzmieniem zmienili kierunek z punka na reggae oraz zmienili nazwę zespołu na Gedeon Jerubbal. Baksish był bezpośrednią przyczyną powstania Gedeonu – tłumaczy Michał Buchwald, perkusista grupy. O historii i wyjątkowym charakterze reggae rodem z Wielkopolski opowiadał w „Jak Maken zasiał” 4 października.

Właśnie Gedoeon jest jednym z prekursorów i filarów poznańskiego reggae. Grupa zadebiutowała w 1983 roku. Fani kojarzą ją przede wszystkim z przebojem „Śpiewaj i tańcz”. Zespół intensywnie działał w Polsce do 1988 roku. Przez pięć lat zagrał około 300 koncertów. – W końcu chłopcy stwierdzili, że w Polsce nic nie zdziałają i zdecydowali się wyjechać do Kanady. Bezpośrednią przyczyną było zaginięcie materiału na nową płytę, który wysłany został do Londynu, gdzie miał być dopracowany – wyjaśnia Michał Buchwald.

Poznańska muzyka reggae charakteryzuje się tym, że przez wiele lat tworzyło ją gremium tych samych muzyków, którzy migrowali z grupy do grupy lub zakładali nowe zespoły grając jeszcze w starych. – Poznańskie reggae kręci się wokół tej samej ekipy, tych samych ludzi. Jeżeli można mówić o jakimś stylu muzycznym, poznańskiej specyfice, to wynika ona z spójnego brzmienia przeróżnych miejscowych zespołów – tłumaczy gość Makena.

O historii innych znanych poznańskich grup posłuchaj w rozmowie Makena z Michałem Buchwaldem.

ap