Logo Polskiego Radia
Czwórka
Karina Duczyńska 03.07.2016

Czarnocin - "Szwajcaria Śląska" znana od XV w.

Bukowe lasy z domieszką modrzewia, świerka i sosny, wąwozy, charakterystyczne gatunki roślin, źródła z krystalicznie czystą wodą i wąskie dróżki, prowadzące do Czarnocina, sprawiły, że te okolice od dawnych czasów są nazywane "Śląską Szwajcarią".

Czarnocin/fot. P.Zdanowicz Czarnocin/fot. P.Zdanowicz

Czarnocin to niewielka miejscowość na Opolszczyźnie. Na co dzień mieszka tam ok. 160 osób. Pierwsze wzmianki o tej wsi pochodzą z XV w., choć wówczas nazywano ją Czarnozene, czyli czarnoziem - od żyznej i bardzo urodzajnej gleby, którą ponoć cieszyli się tamtejsi gospodarze.

W programie "Hotspot" poznaliśmy bliżej wyjątkową historię Czarnocina i panującej w nim w XIX w. rodziny Renardów. - Andrzej Renard był bardzo bogaty, budował huty, kopalnie. Ale założył także winnice i jedną z najsłynniejszych w Europie stadninę koni. Zasłużył się jednak tym, że na tle innych ówczesnych bogaczy dobrze traktował podwładnych mu ludzi. Jego mottem było zdanie: "biznes może się udać, gdy traktujesz pracownika jak przyjaciela" - opowiadał w rozmowie z Czwórką Piotr Zdanowicz. - Z drugiej strony Andrzej Renard był postacią bardzo tragiczną… - dodał. Zdradził także, co przyciąga na Górę Św. Anny podróżnych odwiedzających Opolszczyznę i opowiadał o legendach, które krążą wśród mieszkańcach Czarnocina, a które dotyczą tamtejszego parku narodowego i czasów II wojny światowej.

***

Tytuł audycji: Hotspot

Prowadzi: Mateusz Kulik

Przygotował: Łukasz Pietrzyk 

Data emisji: 2.07.2016

Godzina emisji: 16.00

kd/jp