Logo Polskiego Radia
Czwórka
Rafał Kątny 26.01.2013

Teatr do zadań specjalnych

Świadectwa brutalnej dyskryminacji i piękne pieśni z różnych zakątków świata stworzyły "Obsesję". Premiera spektaklu przygotowanego przez Teatr Remus odbędzie się na początku lutego.
Obsesja - fotos ze spektaklu"Obsesja" - fotos ze spektakluźr. materiały promocyjne
Posłuchaj
  • O "Obsesji" opowiadają autorzy spektaklu
Czytaj także

Czy jesteśmy tolerancyjni? Według przeprowadzanych badań - coraz bardziej. Jednak regularnie docierają do nas informacje o agresji wobec osób o innej narodowości, innym kolorze skóry. Z tematem postanowił zmierzyć się zespół Teatru Remus i tak oto narodziła się "Obsesja" w reżyserii Katarzyny Kazimierczuk: - W trakcie realizacji projektów, w których brali udział artyści z różnych stron świata zauważyłam jak dużą budzą niechęć u niektórych moich rodaków. Wtedy zdałam sobie sprawę, że rasizm to nie jest marginalny problem, który dzieje się gdzieś na stadionach. Zaczęłam badać temat i okazało się, że głównym problemem związanym z dyskryminacją rasową w Polsce jest ogólne przyzwolenie społeczne na takie zachowania. Przyszłam z tym do mojego zespołu i postanowiliśmy coś wspólnie zdziałać.
To nie jest pierwsza tego typu inicjatywa Teatru Remus. Zespół od połowy lat 90. prowadzi działalność edukacyjną oraz realizuje projekty mające na celu ożywienie przestrzeni kulturalnej poprzez nietypowe akcje. W spektaklu "Obsesja" członkowie grupy zebrali autentyczne historie – świadectwa osób, które doświadczyły agresji na tle rasowym.
- Te historie połączyliśmy z tradycyjnymi wielogłosowymi pieśniami z różnych zakątków świata, m. in. z Maroka, Ugandy, Korsyki, Brazylii i krajów bałkańskich - wymienia aktor Daniel Brzeziński. - A na scenie towarzyszą nam zagraniczni artyści: irański flecista Mohammad Rasouli, japoński tancerz butoh Rui Ishihara oraz Hana Umeda - aktorka wykonująca tradycyjny japoński taniec Nihon Buyo. Wspólnie poszukujemy uniwersalnego teatralnego języka, za pomocą którego wyrazimy uniwersalne emocje. I chcemy pokazać, że komunikacja między ludźmi może być budowana na przekór wszystkim stereotypom.

Teatr
Teatr Remus w "Kontrkulturze"

Tytuł spektaklu nawiązuje do historii marokańskiego artysty, znanego jako Malik, który podczas stypendialnego pobytu w Polsce został brutalnie pobity: „Po tym zdarzeniu wciąż rozglądam się nerwowo, myślę o tym, że za chwilę ktoś może mnie zaatakować. To już jest obsesja”. Premiera odbędzie się 6 lutego, w siedzibie Teatru Remus w Warszawie. W pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu znajdziesz nagranie całej rozmowy z twórcami "Obsesji", która odbyła się w "Kontrkulturze".
kul