Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 07.07.2011

Nie czekaj ze złożeniem wniosku o stypendium

Tylko do 16 sierpnia młodzież z rodzin poPGRowskich, ale nie tylko oni, można składać wnioski o przyznanie stypendium pomostowego.
Nie czekaj ze złożeniem wniosku o stypendiumGlow Images/East News

Tegoroczni maturzyści mogą składać wnioski o przyznanie pomocy stypendialnej do 16 sierpnia. Prezes Agencji Nieruchomości Rolnych Tomasz Nawrocki radzi jednak, aby nie czekać do ostatniej chwili i jak najszybciej składać wnioski. Program obejmuje młodych ludzi z rodzin poPGRowskich, czyli takich, w których rodzice byli zatrudnieni w gospodarstwach państwowych co najmniej trzy lata, mieszkają na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tysięcy mieszkańców.

Obecna edycja Programu Stypendiów Pomocowych jest już dziesiątą. Organizatorem i operatorem programu jest łódzka Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości. Od 2005 roku Agencja Nieruchomości Rolnych zajmuje się sprawami organizacyjnymi.

Program Stypendiów Pomostowych rozpoczął się w 2002 roku. Ma na celu wyrównanie różnic w dostępie do szkolnictwa wyższego między młodzież pochodzącą ze wsi, a tą z dużych miast. - Do 2004 roku ANR wspierała program finansowo – przypomina Tomasz Nawrocki, prezes Agencji. Od 2005 roku ANR zajmuje się już sprawami organizacyjnymi. To wynik zmian ustawowych, które odebrały Agencji możliwość udzielania bezpośredniego wsparcia finansowego.

W pierwszych trzech latach funkcjonowania stypendiów pomostowych Agencja sfinansowała stypendia dla 2 tysięcy studentów. Z roku na rok ich liczba rośnie.

Ubiegać się o pomoc mogą również osoby pochodzące z rodzin, będących w trudnej sytuacji materialnej oraz takie, które na egzaminie maturalnym zdobyły łączną liczbę punktów obliczoną zgodnie z załącznikiem do regulaminu stypendiów nie niższą niż 105. Ponadto o stypendia mogą starać się finaliści olimpiad przedmiotowych, wychowankowie rodzin zastępczych czy placówek opiekuńczo-wychowawczych, a także laureaci konkursu Dyplom Marzeń, którzy mają rekomendację lokalnych organizacji pozarządowych.

W tym roku, po raz pierwszy, wnioski należy składać za pośrednictwem internetu. Prezes Nawrocki zwraca uwagę, że nie trzeba wreszcie jeździć z dokumentami. Ale zachęca do odwiedzania oddziałów ANR, gdzie można uzyskać bardziej szczegółowe informacje, które nie zmieściły się na stronie internetowej www.stypendia-pomostowe.pl.

W minionych dziewięciu edycjach przyznano ponad 13 tys. 300 stypendiów, z czego blisko 7 tys. przyznano absolwentom szkół ponadgimnazjalnych, pochodzących z rodzin poPGRowskich. - Najwięcej z nich, bo aż 1,4 tys. pochodziło z województwa warmińsko-mazurskiego. – zwraca uwagę Zdzisław Szymocha, rzecznik Oddziału ANR w Olsztynie. Podkreśla, że jest to jeden ze sposobów na walkę z wykluczeniem. A wysokość stypendium nie jest wcale niska.

Prezes ANR Tomasz Nawrocki przypomina, że w pierwszym roku studiowania stypendium to 5 tys. zł. Jest wypłacane w 10 ratach, więc miesięcznie stypendysta dostaje 500 zł. Ci ze stypendystów, którzy uzyskują dobre wyniki w nauce mogą ubiegać się o stypendia w kolejnych latach nauki.

Inicjatorami utworzenia stypendiów pomostowych były Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności, Narodowy Bank Polski oraz Agencja Nieruchomości Rolnych. Dziś grono fundatorów liczy około stu instytucji, wśród nich wiele organizacji i fundacji pożytku publicznego.