Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 08.12.2016

Ignacy Daszyński - zapomniany marszałek polskiej demokracji

Józef Piłsudski nazwał go publicznie durniem, a jego urzędników fagasami, co doprowadziło do rozbratu. - Ignacy Daszyński miał silną osobowość i umiał się postawić, gdy się z kimś nie zgadzał - podkreśla prowadząca, Katarzyna Jankowska.

Jeden z czołowych działaczy politycznych okresu międzywojennego, Ignacy Daszyński przyszedł na świat 150 lat temu. - Jest to znana osoba, przy czym jego poglądy zostały zapomniane, więc warto o nich mówić. Opierały się one na takich wartościach, jak równość, wolność, braterstwo, a nade wszystko cenił sprawiedliwość społeczną, o czym mówił, kiedy został premierem Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej w Lublinie, tuż po odzyskaniu niepodległości - opowiada historyk.

Daszyński był niechętny dyktaturze i krwawej rewolucji, a wspierał demokrację parlamentarną i pokojowe rozwiązywanie konfliktów. Po odzyskaniu niepodległości pełnił różne funkcje państwowe i był osobą lubianą. - Wynikało to przede wszystkim z jego uroku, kultury osobistej i ogromnego taktu - mówi prof. Adam Koseski.

Jaką wizję granic państwa miał Ignacy Daszyński? Dlaczego był przeciwny traktatowi wersalskiemu? O tym więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: prof. Adam Koseski (historyk, rektor Akademii Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora)

Data emisji: 7.12.2016

Godzina emisji: 19.11

sm/mg