Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 01.03.2017

WiN. Cicha konspiracja w ciężkich czasach komuny

- Założeniem Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" było podtrzymywanie oporu wśród polskiego społeczeństwa, jego uświadamianie o prawdziwej roli komunistów i przekonywanie do poparcia wszystkich partii, które dążyły do niepodległości - mówi historyk dr Sławomir Poleszak.

Tuż po zakończeniu II wojny światowej powstało Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość", skupiające oficerów Komendy Głównej Armii Krajowej. Organizacja o charakterze konspiracyjnym, założona 2 września 1945 roku, miała mobilizować społeczeństwo do zachowania postawy niepodległościowej wobec wyborów w listopadzie 1945 roku. Wokół WiN w okresie PRL starano się stworzyć czarną legendę, umniejszającą jej zasługi.

- Powołanie do życia Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" było pewnego rodzaju próbą znalezienia nowego modelu konspiracji po roku działalności w rzeczywistości narzuconej przez sowietów i polskich komunistów. Od wiosny 1945 roku postępował żywiołowy ruch tworzenia się oddziałów partyzanckich, które powstawały jako rekcja na wszechogarniający terror - opowiada dr Sławomir Poleszak z IPN.

Historyk dodaje, że zrzeszenie miało dwie twarze, co wyjaśnia w rozmowie z Katarzyną Jankowską. W programie mówimy też o charakterze organizacji, nie zawsze lubianych przywódcach i sile WiN.

***

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Jankowska

Gość: dr Sławomir Poleszak (lubelski odział Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 19.12

sm/mg