Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 26.09.2017

Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski - jedna z najbarwniejszych postaci II RP

Mówiono o nim, że kocha trzy rzeczy: konie, koniak i kobiety. Weteran walk o niepodległość w czasie I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Osobisty adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego, generał i dyplomata, ale także poeta i literat brylujący w kręgach warszawskiej bohemy.
Generał Bolesław Wieniawa-DługoszowskiGenerał Bolesław Wieniawa-DługoszowskiWikimedia Commons/dp
Posłuchaj
  • Jedna z najbarwniejszych postaci II Rzeczpospolitej (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Jak podkreślił w audycji "Ludzie niepodległości" historyk prof. Janusz Cisek z Instytutu Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, "są takie postacie, które definiują jakąś epokę i Wieniawa był takim wyjątkowym symbolem II Rzeczpospolitej".

- Był u jej narodzin, i to w takim wymiarze, jak mało kto - był żołnierzem Pierwszej Kompanii Kadrowej, czyli wyszedł jako jeden z pierwszych na bój o niepodległość. Walczył o utrzymanie granic w latach 1918-1920, wyrąbywał te granice. Później służył bardzo blisko Piłsudskiego. Niemal równocześnie z upadkiem II RP - jakby te życiorysy, państwowy i indywidualny, biegły równolegle - oddał życie. Zmarł tragicznie w 1942 roku w Nowym Jorku. To była śmierć w pewnym sensie symboliczna - wskazał gość Jedynki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Janusz Cisek (historyk, Instytut Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 25.09.2017

Godzina emisji: 21.10

kk/kh