Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 11.10.2017

Ludzie niepodległości - Antonina Leśniewska

Polska farmaceutka, działaczka społeczna i oświatowa, prekursorka krzewienia wiedzy farmaceutycznej wśród młodych Polek.
Posłuchaj
  • "To ona wskazała drogę kobiet do zawodu farmaceuty" (Ludzie niepodległości/Jedynka)
Czytaj także

Antonina Leśniewska była córką lekarza. Jej marzeniem była współpraca z ojcem. Swoje życie wyobrażała sobie tak, że ojciec stawia diagnozy i wypisuje recepty a pacjenci przychodzą do niej i ona wykonuje dla nich leki.

Jak podkreśliła w audycji "Ludzie niepodległości" dr hab. Iwona Arabas, w czasach, w których żyła Leśniewska, czyli na przełomie XIX i XX wieku, wykształcenie farmaceuci nabywali w sposób czterostopniowy.

- Już ten pierwszy etap, rzemieślniczy, był wspaniałą okazją do zablokowania kariery kobiecie. Właściciel apteki musiał bowiem wyrazić zgodę na jej przyjęcie, a nie wyrażał takiej zgody z różnych powodów. Podstawowym była tradycja. Kobiet w aptece nie było i nikt nie miał ochoty łamać tej tradycji - wskazała gość Jedynki.

Leśniewska była jednak uparta. 5 lipca 1901 roku w gmachu Towarzystwa Dobroczynności przy kościele św. Katarzyny w Petersburgu na Newskim Prospekcie otworzyła pierwszą żeńską aptekę.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której odwiedziliśmy także Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie niepodległości" w paśmie "Eureka"

Prowadzi: Artur Wolski

Gość: dr hab. Iwona Arabas (profesor Państwowej Akademii Nauk, kierowniczka Muzeum Farmacji im. mgr Antoniny Leśniewskiej Oddział Muzeum Historycznego m.st. Warszawy)

Data emisji: 9.10.2017

Godzina emisji: 21.10

kk