Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 27.12.2017

Serce Chopina. Z ziemi francuskiej do Polski

"Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel" - tak na wieść o śmierci Fryderyka Chopina napisał C.K. Norwid. Kompozytor połowę swego życia spędził w Paryżu, tam zmarł i tam został pochowany. Pragnął jednak, by po śmierci choć cząstka jego jestestwa wróciła do kraju.

Jednak oficjalny pogrzeb w Polsce nie był możliwy. Były to czasy zaborów, a Chopinowie przypuszczali, że władze zakażą takiego pochówku w obawie przed manifestacjami patriotycznymi.

Ostatecznie siostra pianisty, Ludwika, podjęła się misji potajemnego przewiezienia serca Chopina do Polski. - W tamtym czasie tego typu życzenia były formułowane wielokrotnie, nie było to nic nadzwyczajnego - podkreśla prof. Michał Witt.

Serce przewiezione zostało w słoju ukrytym w fałdach sukni. - Była to podróż dyliżansem, kontrabanda, Ludwika na przejściach granicznych nie przyznawała się, co wiezie - mówi Marcin Wąsowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.

30 lat po śmierci kompozytora serce zostało wmurowane w kolumnę kościoła św. Krzyża w Warszawie. Cudem ocalało z pożogi Powstania Warszawskiego, a po wojnie wróciło do zrujnowanego jeszcze kościoła (Polskie Radio prowadziło transmisję tej uroczystości).

W 2014 r zespół naukowców oceniał, w jakim stanie znajduje się ta narodowa relikwia. Jakie były wnioski z tego badania? O tym w nagraniu. W audycji wykorzystane zostało również nagranie archiwalne z 1945 r.

>>> Słuchaj Radia Chopin

***

Tytuł audycji: "Rodem warszawianin, sercem Polak, talentem świata obywatel"

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Michał Witt (Instytut Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu) oraz Marcin Wąsowski (Narodowy Instytut Fryderyka Chopina)

Data emisji: 26.12.2017

Godzina emisji: 18.10

mg/kk