Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 19.04.2018

POChP: przyczyny, objawy, leczenie

- Choroba ta polega na systematycznie malejącej pojemności płuc - mówi w "Eurece" prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński, kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

Na POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, cierpi ok. 2-2,5 milionów Polaków. Niestety z tej grupy umiera rocznie ponad 15 tys. osób. Na świecie POChP to czwarta przyczyna zgonów.

Choroba jest późno rozpoznawana, co często wynika m.in. z lekceważenia przez pacjentów objawów choroby, takich jak kaszel z wykrztuszaniem wydzieliny i duszność.

- Choroba przebiega powoli, człowiek się do niej przystosowuje, a więc często nie zauważa, ale odczuwając trudności ogranicza swoje funkcjonowanie - mówi psycholog dr Joanna Borak-Kwapisz.

Palenie papierosów odpowiada za około 80 proc. przypadków POChP. Inne przyczyny to: wdychanie szkodliwych pyłów i gazów, zanieczyszczenie powietrza (smog), zmniejszona pojemność życiowa płuc spowodowana niską wagą urodzeniową, częste infekcje układu oddechowego (zwłaszcza w dzieciństwie), przewlekłe narażenie na czynniki drażniące płuca, rzadko wada genetyczna.

Charakterystyczne dla POChP jest trwałe ograniczenie przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, co jest związane ze stanem zapalnym w oskrzelach i płucach oraz przebudową ich struktury.

W lutym 2018 r. w piśmie "Lancet" opublikowano wyniki badania TRIBUTE, które wykazało wyższość terapii trójlekowej, składającej się z dwóch leków rozszerzających oskrzela oraz przeciwzapalnego leku steroidowego podawanych w jednym inhalatorze, nad terapią dwulekową składającą się wyłącznie z leków rozszerzających oskrzela.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Paweł Śliwiński (kierownik II Kliniki Chorób Płuc w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie), dr Joanna Borak-Kwapisz (psycholog), Ryszard Sawa (pacjent chory na POCh)

Data emisji: 19.04.2018

Godzina emisji: 19.11

kh