Logo Polskiego Radia
Jedynka
Karolina Bobryk 05.07.2018

Arterioskleroza, czyli miażdżyca. Jak nie dać się podstępnej chorobie?

Miażdżyca to podstępna choroba. Zwykle zaczyna się niewinnie.
Posłuchaj
  • Nie warto bać się zbyt niskiego cholesterolu (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Szybciej się męczymy, często bolą nas nogi, mamy kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Nieleczona może się skończyć zawałem serca, udarem mózgu czy amputacją kończyny. Jak z nią walczyć, w audycji "Eureka" opowiedział prof. Artur Mamcarz, ekspert Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Gość wyjaśnił pojecie złego i dobrego cholesterolu, a także powiedział o profilaktyce przeciwmiażdżycowej, w której ważną rolę odgrywa właściwy sposób odżywiania się, higieniczny tryb życia oraz ruch.

Arterioskleroza zaczyna się już u nastolatków. W naszej krwi krążą cząsteczki cholesterolu. Jest to związek tłuszczowy, który przypomina miękki wosk. Wątroba produkuje go ok. 2 gramów na dobę. Znacznie większe ilości dostarczamy organizmowi wraz z jedzeniem. Cholesterol potrzebny jest nam m.in. do dobrego trawienia, wydzielania hormonów (głównie płciowych) oraz do produkcji i przyswajania witaminy D.

Jeśli we krwi krąży zbyt dużo cholesterolu (zwłaszcza tego o niskiej gęstości, czyli LDL), odkłada się on w ścianach tętnic w postaci tzw. złogów, inaczej blaszki miażdżycowej. Zwężają one i usztywniają naczynia. Proces ten nazywany jest miażdżycą (arteriosklerozą). Choć złogi cholesterolowe mogą się pojawić w każdej tętnicy. Najczęściej powstają w wieńcowych serca, szyjnych, które zaopatrują mózg w krew oraz tętnicach doprowadzających krew do nóg.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. Artur Mamcarz (ekspert Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego)

Data emisji: 5.07.2018

Godzina emisji: 19.09

kb/abi