Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 11.09.2018

Z pomocą NCBR firmy opracowują innowacyjne produkty

Konkurs na innowacyjne rozwiązania ruszył 3 września, potrwa do 30 listopada. Kto, na jakie przedsięwzięcia może otrzymać dofinansowanie i w jakiej wysokości? Budżet przedsięwzięcia to 700 mln zł. 

Luksusowe panele podłogowe, czy innowacyjne chemiczne kanapki, także wydajniejsza metoda wytwarzania cząsteczek stosowanych w leczeniu łuszczycy - to niektóre projekty współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w konkursie "Szybka ścieżka" dla dużych przedsiębiorstw i ich konsorcjów w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. 

Joanna Makocka z NCBR wyjaśnia, że w celu usprawnienia naboru wniosków, zredukowano liczbę potrzebnych dokumentów z 11 do trzech. Nie ma też automatyzmu perz przyznawaniu funduszy. - Każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie - zapewnia.

Marek Skalski z TARKETT Polska opowiada, jak środki z NCBR pozwoliły firmie opracować nowy produkt. Są to panele podłogowe, które nie emitują trujących rozpuszczalników. - Wszystko zgodnie ze światowymi trendami jest wytwarzane na bazie wody - przyznaje.

Piotr Zień z Polfarmy Biologics mówi zaś, jak opracowano białka przydatne w leczeniu łuszczycy. Są przygotowywane na bazie komórek chomika i podawane dożylnie. Ale opracowywanie lekarstw jest długotrwałe i kosztowne. - Dlatego pomoc Narodowego Centrum Badań i Rozwoju była bezcenna - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania całej audycji.

Audycję przygotowano we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz dofinansowano ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: Joanna Makocka (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), dr inż. Piotr Zień (dyrektor ds. badań i rozwoju Polpharma Biologics), Marek Skalski (dyrektor Zakładu TARKETT Polska Sp. z o.o)

Data emisji: 11.09.2018

Godzina emisji: 19.10

ag