Logo Polskiego Radia
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 08.11.2018

Księga Stulecia Niepodległości

W Księdze przedstawiono 60 wydarzeń, które miały decydujący wpływ na stulecie od stycznia 1918 roku do września 2018 roku. Dowiadujemy się, które procesy dyplomatyczne ostatecznie zdecydowały, że Polska odbudowała niepodległość. Ponadto dowiadujemy się, jaka była rola Józefa Piłsudskiego i Romana Dmowskiego i jaki wpływ miały relacje z państwami sąsiednimi.

-  Od początku, kiedy zaczęliśmy się przygotowywać do rocznicy stulecia odzyskania niepodległości, chcieliśmy przyjrzeć się całemu stuleciu, bo najczęściej skupiamy się w tych narracjach historycznych na listopadzie i samym roku 1918. Nam zależało, żeby przyjrzeć się całej drodze, którą przez te sto lat przeszliśmy - mówi w audycji "Eureka" redaktorka Księgi Stulecia Niepodległości Marta Markowska. - Ale nie jest to książka o stu latach historii Polski. Punktem odniesienia całej tej opowieści jest niepodległość - zaznacza.

Prezes Ośrodka Karta Zbigniew Gluza mówi, że bardzo ważna była kompozycja. - Jak się słyszy, że to jest zbiór świadectw, dokumentów, to ma się wrażenie, że są to wypisy dokumentacyjne. Otóż nie. Bardzo ważne było dla nas to, żeby każdy z tych 60 tematów księgi był zamkniętą całością. Jest to kompozycja harmonijna - podkreśla. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy z gośćmi Katarzyny Kobyleckiej. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka Karta), Marta Markowska (redaktor Księgi Stulecia Niepodległości)

Data emisji: 8.11.2018

Godzina emisji: 19.06

abi/kh