Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 28.12.2018

Polacy na biegunie

Polska po odzyskaniu niepodległości planowała co najmniej kilka dalekich wypraw w różne egzotyczne zakątki świata, aby zaznaczyć tam swoją obecność. W ramach II Międzynarodowego Roku Polarnego (1932-1933) zorganizowano wyprawę do Arktyki. Jednak stałe polskie stacje arktyczne powstały dopiero w drugiej połowie XX wieku.

Działająca na stacji im. Henryka Arctowskiego dr hab. Dorota Górniak z Katedry Mikrobiologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie zajmuje się badaniem nowych enzymów. - Obecnie dzięki zmianom klimatu stały nam się bardziej dostępne rejony trudne logistycznie, jak polarne obszary naszej planety - opowiada. - Żyjące tam mikroorganizmy wytwarzają enzymy, które funkcjonują w niskich temperaturach. Poszukujemy procesów, które będą możliwe do przeprowadzania bez konieczności dostarczania energii - wyjaśnia. Efektem poznania tych enzymów może być chociażby proszek do prania, który umożliwia pranie w zimnej wodzie.

Dorota Truszczak połączyła się ze studia z Polską Stacją Polarną Hornsund im. Stanisława Siedleckiego na Spitsbergenie. - W tej chwili mamy tutaj piękną, śnieżną zimę, prawie minus 17 stopni – mówi dr hab. Piotr Zagórski.

Jak się okazuje, z powodu zmian klimatycznych, maleje populacja niedźwiedzi zamieszkująca tamtejsze rejony. - Ich mniejsza liczba wiąże się z faktem, że jest coraz mniej lodów arktycznych, które opływają Spitsbergen - tłumaczy gość audycji. - Można opłynąć cały archipelag, co nie było możliwe kilka, kilkanaście lat temu. Ten pak lodowy służył jako środek transportu dla niedźwiedzi. W przypadku, kiedy go nie ma, pozostają na lądzie. Nie mają podstawowego miejsca, gdzie mogą polować - wyjaśnia.

W audycji także o tym, jak na stacjach spędza się Święta i Nowy Rok. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr hab. Dorota Górniak (Katedra Mikrobiologii Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie), dr hab. Piotr Zagórski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie)

Data emisji: 28.12.2018

Godzina emisji: 19.06

kwh