Logo Polskiego Radia
Jedynka
Andrzej Gralewski 01.07.2019

Sto lat Traktatu Wersalskiego

Sto lat temu, 28 czerwca 1919 roku, podpisany został w Wersalu traktat pokojowy, który - według wielu historyków - dawał Polsce wiele, lecz nie wszystko, czego żądała i to nie tylko w sprawach granicznych.
Posłuchaj
  • Rozmowa z gośćmi audycji o traktacie wersalskim (Eureka/Jedynka)
Czytaj także

Traktat wersalski, będący pokojowym traktatem kończącym I wojnę światową, podpisany został 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy oraz państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Dokumenty złożono 10 stycznia 1920 roku w Paryżu i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.

- Traktat wersalski został podpisany w momencie, gdy państwo polskie już istniało, ale na ograniczonym terytorium. Ważną rolę odegrał polski komitet pod przewodnictwem Romana Dmowskiego - powiedział profesor Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk.

Jak traktat wersalski wpłynął na Polskę? Czym zasłynął Ignacy Paderewski? Czy Józef Piłsudski miał poparcie wśród polskiej opinii publicznej? Jak wyglądał czas, w którym Polska odradzała się po 123 latach niewoli? Co ostatecznie przesądziło o jej odrodzeniu?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Goście: profesor Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk, który 28 czerwca wygłosił w Muzeum Niepodległości w Warszawie wykład poświęcony Traktatowi Wersalskiemu oraz szef zespołu historyków, którzy przygotowali dzieło "Kronika narodzin II Rzeczpospolitej 1914-1923" i historyk Bogusław Kubisz

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 19.08

K.A