Logo Polskiego Radia
Jedynka
Konto Usunięte Konto Usunięte 16.02.2018

W nawiązaniu do stulecia istnienia Republiki Litewskiej

Jedni opowiedzieli się za Litwą, inni - za Polską. Pochodzili z ziem, które przez wieki żyły wspólnym rytmem. W audycji mówiliśmy o niełatwych wyborach osób o polskich korzeniach, które poparły litewską niepodległość w roku 1918, i które zaangażowały się w budowę międzywojennej Litwy.

Waldemar Czechowski powiedział, że podejmowanie wyborów pomiędzy polskością a litewskością związane było nie tylko z czasem odzyskiwania niepodległości przez oba narody.

- W latach 1943 - 1944 jeden z braci szedł drogą podziemia i walki o wolność Litwy, a drugi zaś opowiadał się za polskością. Dwaj bracia spotykali się czasem naprzeciw siebie z bronią w ręku. Nie tak łatwo powiedzieć, co jest właściwe, a co niewłaściwe. Ważne, żeby spojrzeć, że kiedy Rzeczpospolita traci tę wielokulturowość, to traci jakąś szczególną wartość w obszarze wielkiej Europy - powiedział Waldemar Czechowski.   

Jak zdefiniować zależność pomiędzy tożsamością narodową a identyfikacją państwową na obszarach dawnej Rzeczpospolitej?

- Wielką rolę odgrywa tu tradycja i wychowanie. Ale kiedy się przekroczy tę pierwszą barierę, która czasami decyduje o dalszej tożsamości, to człowiek ma prawo dokonać swojego wyboru. Na co dzień widzę mnóstwo przykładów symbiozy polsko-litewskiej - przyznał Romuald Mieczkowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której rozmawialiśmy też z Czesławem Dawidowiczem, dyrektorem Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie oraz młodzieżą z tej szkoły na temat podwójnej tożsamości i rozpięciu pomiędzy polskością i litewskością.

***

Tytuł audycji: Świat Kresów

Prowadzi: Krzysztof Renik 

Gość: Romuald Mieczkowski (wileński poeta i publicysta), Waldemar Czechowski (filmowiec, autor filmów o tematyce kresowej), Czesław Dawidowicz (dyrektor Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie), uczniowie Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Wilnie

Data emisji: 17.02.2018

Godzina emisji: 18.14

abi