Logo Polskiego Radia
Jedynka
Marta Grzymkowska 26.01.2017

500 lat po reformacji. "Konsekwencją są podziały między ludźmi"

- Badania pokazują, że w Brazylii w latach 2015-16 ok. 9 mln wiernych odeszło z Kościoła katolickiego do różnych Kościołów protestanckich. Przy okazji 500-lecia reformacji warto zapytać o to, co się dzieje z chrześcijaństwem, szczególnie w wersji protestanckiej - mówi ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Gość radiowej Jedynki podkreśla, że zjawiska obecne w Kościele protestanckim "budzą wielki niepokój", a przechodzenie na tę religię powoduje tragedie rodzinne, kryzysy małżeńskie i konflikty międzysąsiedzkie.

- A może to z Kościołem rzymskim jest coś nie tak?- pyta prowadzący Jan Pospieszalski.

- Z pewnością jest wiele przyczyn we wnętrzu Kościoła katolickiego. To może być niska jakość pracy duszpasterskiej czy wysokie wymagania moralne. Ale jeszcze więcej jest tych przyczyn zewnętrznych, które znajdują się w nowych wspólnotach protestanckich. Ich znakomita większość przekształca się w jedną ogólnoświatową wersję chrześcijaństwa zielonoświątkowego - mówi ks. prof. Kobyliński.

Jakie niebezpieczeństwo widzi onwe współczesnych wspólnotach zielonoświątkowych? Jak ocenia działalność papieża Franciszka? Co wymienia wśród pośrednich i bezpośrednich przyczyn reformacji? O tym w nagraniu audycji.

W tym roku mija dokładnie pół wieku od wystąpienia Marcina Lutra - augustiańskiego mnicha, który sprzeciwił się sprzedaży odpustów. W konsekwencji został wyklęty przez papieża i stworzył własny odłam chrześcijaństwa - luteranizm.

***

Tytuł audycji: "Nocne Polaków rozmowy" w cyklu "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Jan Poszpieszalski

Gość: ks. prof. Andrzej Kobyliński (filozof, etyk)

Data emisji: 25.01.2017

Godzina emisji: 23.05

mg