Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 24.09.2010

Od Virginii Woolf do Annete Messager

Pracy legendarnej Grupa Bloomsbury oraz Annete Messager zawitają do Polski.
Lady Ottoline Morrell, Maria Nys (oraz członkowie Grupy Bloomsbury:) Lytton Strachey, Duncan Grant i Vanessa BellLady Ottoline Morrell, Maria Nys (oraz członkowie Grupy Bloomsbury:) Lytton Strachey, Duncan Grant i Vanessa Bellźródło: wikipedia

Świerkowa zieleń i fiolet wrzosów - plakaty i programy w tych barwach zapraszały na tegoroczną edycję "Warszawskiej Jesieni". Tym razem powiemy nie o kompozytorach i muzykach biorących udział w imprezie, ale o twórcy opracowania graficznego Festiwalu. Jest nim Martin Majoor, który od wielu lat dzieli swoje życie między ojczystą Holandię a Polskę. Justyna Majchrzak porozmawia z nim o pracy, projektach i pojęciu twórczości według Martina Majoora.

"Na pokaz"? To tytuł wystawy prac Annete Messager w "Zachęcie" Narodowej Galerii Sztuki. Artystka rozpoczęła swoją drogę twórczą się pod koniec lat 60., kiedy świat sztuki zdominowany był przez mężczyzn, a Messager zmagała się z etykietką kobiety-artystki. Obecnie jest jedną z najważniejszych artystek francuskich. W 2005 roku jako pierwsza kobieta w historii francuskiej sztuki pokazała swoją instalację w narodowym pawilonie na 51. Biennale Sztuki w Wenecji, a jej praca "Kasyno" została wyróżniona Złotym Lwem. Monograficzna wystawa w "Zachęcie" jest pierwszą retrospektywą artystki w Polsce. Ekspozycja nie ma charakteru chronologicznego, lecz zorganizowana jest wokół najważniejszych zagadnień, które Massager podejmuje w swojej twórczości, jak: cielesność, kobiecość, gra ze stereotypem czy wieloznaczność słów. Monika Pilch porozmawia z artystką o jej zainteresowaniach twórczych i warszawskiej wystawie.

Z kolei Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury zaprasza na wystawę "Grupa Bloomsbury. Brytyjska Bohema kręgu Virginii Woolf" . To pierwsza w Polsce tak szeroka prezentacja twórczości brytyjskich artystów z początku XX wieku. Twórczość skandalizującej grupy Bloomsbury, działającej od 1905 roku aż do II wojny światowej uważana jest dzisiaj za najważniejsze, najbardziej znane zjawisko w kulturze brytyjskiej XX wieku. Tworzący Grupę pisarze, malarze, dziennikarze, ekonomiści i krytycy sztuki wywarli swoją działalnością ogromny wpływ na współczesną angielską i światową sztukę oraz literaturę. W Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury oglądać można najwybitniejsze obrazy, drzeworyty i litografie tak znanych artystów, jak Vanessa Bell (siostra Virginii Woolf), Duncan Grant, Roger Fry i Dora Carrington. Wystawa została wzbogacona o przedmioty z życia codziennego (meble, ceramikę), a także kilkadziesiąt książek zilustrowanych przez artystów Bloomsbury. Jej kuratorem jest Tony Bradshaw, kolekcjoner i popularyzator twórczości grupy

Gościć będziemy też Piotra Orawskiego, który zda relację z "Prix Italia", jednego z najstarszych i najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursów dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych.

25 września (sobota), godz. 14:30