Logo Polskiego Radia
Dwójka
Michał Mendyk 16.11.2010

Kopernik po Wielkim Wybuchu

Piotr Kossobudzki zaprasza na spacer po nowo otwartym Centrum Nauki Kopernik.

W "Europejskim Magazynie Kulturalnym" udaliśmy się do nowo otwartego Centrum Nauki "Kopenik" w Warszawie. Po dwóch latach od rozpoczęcia budowy, czterech od powołania instytucji kultury i sześciu od powstania pierwszego zespołu, 5 listopada zostało otwarte Centrum Nauki Kopernik na warszawskim Powiślu. Centrum wyrasta z autentycznej społecznej potrzeby, wyrażanej przez setki tysięcy osób odwiedzających co roku Pikniki Naukowe Polskiego Radia BIS oraz Festiwale Nauki. Inicjatywa środowiska naukowego, by w Warszawie stworzyć miejsce nowoczesnej promocji wiedzy, została podjęta przez władze. W 2004 roku, działając ponad partyjnymi podziałami, porozumieli się: prezydent Warszawy Lech Kaczyński, minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber i minister edukacji Krystyna Łybacka. W 2006 roku powołana została instytucja kultury Centrum Nauki Kopernik. W jej zespole i Radzie Programowej znaleźli się m.in. twórcy Pikniku Naukowego i Festiwalu Nauki. Oficjalne otwarcie centrum zainaugurował spektakl "Wielki wybuch", w reżyserii Petera Greenawaya z 200 tancerzami na żywo, muzyką i licznymi wizualizacjami.

Piotr Kossobudzki, wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik opowiadał o eksponatach jakie można znaleźć w CNK i o planach otwarcia nowych działów muzeum. Na zwiedzających czekają przeróżne atrakcje, m.in.: podróż na latającym dywanie, relaks na łożu fakira, gra harfie laserowej bez strun. Można też zbudować most, obejrzeć teatr robotyczny, posłuchać archiwalnych nagrań radia od 1920 roku, stworzyć swój własny wiersz z pomocą robota, a nawet sprawdzić ile wody da się wycisnąć z własnego ciała. Specyfiką eksponatów CN Kopernik jest interaktywność - można je nie tylko oglądać ale też dotykać i używać. Wicedyrektor zapewnia, że mają one wytrzymać pół miliona zwiedzających rocznie i są pod tym kątem przetestowane.

Odwiedzilśmy także także inne europejskie centra naukowe m.in.: British Museum w Londynie, The National Trust for Scotland, La Vilette we Francji, CosmoCaixa w Barcelonie.

Audycję przygotowała Justyna Piernik.

Aby posłuchać audycji, wystarczy kliknąć w boksie po prawej stronie