Logo Polskiego Radia
Jedynka
Piotr Grabka 02.04.2016

Leszek Długosz: Kraków jest szczęściem nas, Polaków

- Mamy coś, co nam niebo ocaliło. Co nas dokumentuje, potwierdza, ale także zobowiązuje, bo widzimy klasę roboty i myślenia poprzednich pokoleń - mówi Leszek Długosz, poeta i pieśniarz z Piwnicy Pod Baranami.
Posłuchaj
  • Spacer po Krakowie z poetą i pieśniarzem Leszkiem Długoszem (Klimaty Krakowa/Jedynka)
Czytaj także

Gość radiowej Jedynki przyjechał do Krakowa na studia w 1959 roku. - Pochodzę z Zaklikowa na Lubelszczyźnie. O wiele bliżej było mi do Lublina, gdzie były dwa uniwersytety, ale już od dzieciństwa wiedziałem, że wyląduję w Krakowie. Chciałem bowiem dołączyć do tej ekipy, która biegała po mieście w czarnych pelerynach, czyli Młodej Polski - tłumaczy Leszek Długosz.

To marzenie częściowo się spełniło. Po przeprowadzce do Krakowa młody przybysz zdążył jeszcze spotkać Antoniego Waśkowskiego, przedstawiciela nurtu młodopolskiego i kuzyna Stanisława Wyspiańskiego. - Do końca swoich dni chodził on w czarnej pelerynie - wspomina poeta i pieśniarz.

Dlaczego nie ma bardziej krakowskiego artysty niż Wyspiański, jak Leszek Długosz stał się częścią krakowskiej bohemy i które adresy w tym mieście są dla niego najważniejsze, dowiesz się z nagrania audycji.

***

Audycja: Klimaty Krakowa (w paśmie "Twarzą w twarz")

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: Leszek Długosz (poeta i pieśniarz z Piwnicy Pod Baranami)

Data emisji: 1.04.2016

Godzina emisji: 23.08

pg/mk