Logo Polskiego Radia
Jedynka
Sylwia Mróz 12.07.2016

Czego Kraków zazdrości Warszawie i na odwrót?

- Bycie z Krakowa dodaje w warszawskich oczach snobizmu, dodatkowej urody i cyganerii. Jest to rodzaj zazdrości pomieszanej z pewnego rodzaju nostalgią - opowiada w radiowej Jedynce poeta Krzysztof Koehler.
Posłuchaj
  • Prof. Krzysztof Koehler opowiada o krakówku, Krakowie z perspektywy Pendolino i Teatrze Starym (Klimaty Krakowa/ Jedynka)
Czytaj także

Prof. Koehler do Krakowa przyjechał na studia z Zabrza. Miał stancję w starej kamienicy na ulicy Wygoda, tuż u podnóża Wawelu, dzięki czemu mógł znakomicie chłonąć atmosferę tego miasta. - Było to intensywne doświadczenie czegoś, co można nazwać namacalnością historii i tradycji; wydaje mi się, że każdego wrażliwego człowieka musiało to oszałamiać i dawać niesamowity asumpt do rzetelności, poczucia ciągłości historycznej - opowiada gość Jedynki.

W programie mówiliśmy o krakówku, twórczej niezgodzie na kształt świata, związku Marcina Świetlickiego z Krakowem i środowisku Brulionu. Wyjaśniliśmy również, w jaki sposób Teatr Stary "drażni filistra" i jaki związek z tym ma Jan Klata.

***

Tytuł audycji: "Klimaty Krakowa" w ramach pasma "Twarzą w twarz"

Prowadzi: Maciej Zdziarski

Gość: prof. Krzysztof Koehler (poeta, eseista, powieściopisarz, zastępca dyrektora Instytutu Książki, profesor Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 8.07.2016

Godzina emisji: 23.08

sm/pg