Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Paweł Jakubicki 18.06.2018

Co wniosła wizyta Fransa Timmermansa w Warszawie?

Do Warszawy przyleciał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans na rozmowy z premierem Mateuszem Morawieckim. Wizyta odbyła się w ramach dialogu, który Bruksela prowadzi z Warszawą w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Komisja zakwestionowała ją uznając, że jest zagrożeniem dla niezawisłości sądów. Co wniosła wizyta wiceprzewodniczącego KE w Warszawie? Gośćmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 byli: Tomasz Żółciak z Dziennika Gazety Prawnej i Miłosz Lodowski z portalu rebelya.pl.
Premier Mateusz Morawiecki i pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans podczas konferencji prasowej po spotkaniu w WarszawiePremier Mateusz Morawiecki i pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans podczas konferencji prasowej po spotkaniu w Warszawie PAP/Radek Pietruszka
Posłuchaj
  • 18.06.18 Debata Dnia: eksperci o wizycie F. Timmermansa w Warszawie

Rządowi w Warszawie i Komisji Europejskiej zależy na kompromisie w sprawie reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. To główny wniosek po spotkaniu Fransa Timmermansa z Mateuszem Morawieckim. Na przyszły wtorek zaplanowano formalne wysłuchanie Polski na unijnej naradzie ministrów do spraw europejskich.

- To wspólne oświadczenie było na tyle bezpłciowe, że to tylko każe mi sądzić, że nie ma zbliżenia stanowisk. Widać chłód pomiędzy tymi panami. Wygląda na to, że premier Morawiecki po prostu jeszcze raz przedstawił stanowisko polskiego rząu, a Frans Timmermans stwierdził, że to przyczyta i to wszystko. Słabo to wygląda - stwierdził Tomasz Żółciak. - Wiemy, że rząd planuje zaostrzyć nieco retorykę w tej sprawie - dodał gość Polskiego Radia 24.

Miłosz Lodowski (L) Tomasz Żółciak (C) i Adrian Stankowski (P) Miłosz Lodowski (L) Tomasz Żółciak (C) i Adrian Stankowski (P), foto: PR24/PJ


- Według mnie jest to wizyta kurtuazyjna, która utrzymuje pewien teatr polityczny. Zgadzam się całkowicie z kolegą, że czas miękkiej polityki ze strony Polski się skończył. Nie może być tak, że ciągle jesteśmy chłopcami do bicia. Unia pogrywa sobie z Polską w ten sposób - wskazywał Miłosz Lodowski. 

Goście odnieśli się również do wypowiedzi kandydata Platformy Obywatelskiej na prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, który powiedział, że fundusze UE dla Polski, w tym dla Warszawy są zagrożone. - Udało się nam przekonać europejskich partnerów, żeby nie były zabierane, tylko zamrażane - powiedział Trzaskowski.

- Myślę, że to jest raczej pewna strategia, którą w Europie gdzieś podjęto. Ta sytuacja nie jest dziwna, jest to konsekwencja tego, co się dzieje we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie następuje zmiana polityczna, która bardzo mocno zaostrza swój kurs wobec Unii Europejskiej. W tym wypadku następują pewne próby dyscyplinowania Polski, a polscy europosłowie sabotują nasz interes państwowy - ocenił Lodowski. 

- PiS robi darmową kampanię Rafałowi Trzaskowskiego. W tym momencie  Jesteśmy w okresie prekampani wyborczej. Język polityki bardzo sie zaostrza. Dziś Trzaskowski może mówić: "Jeśli rząd dalej będzie zaostrzał kurs wobec Brukseli, to cięcia budżetów będą jeszcze większe" Jest to bardzo przemyślane działanie ze strony Platformy Obywatelskiej - dodał Żółciak.

W audycji również o odejściu z PO Jana Filipa Libickiego oraz o dymisji ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela.

Debatę Dnia prowadził Adrian Stankowski.

PR24/PJ

___________________

Data emisji: 18.06.18

Godzina emisji: 18:10