Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 03.11.2017

Eksporterzy żywności znowu radzą sobie lepiej

Mówi się, że eksport jest lokomotywą gospodarki. Dobrze widać to na przykładzie osiągnięć polskiego przemysłu spożywczego, podkreśla w rozmowie z Naczeną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK.
Posłuchaj
  • O eksporcie produktów rolno-spożywczych mówił w „Agro-Faktach” radiowej Jedynki Grzegorz Rykaczewski, analityk sektora rolno-spożywczego w Banku Zachodnim WBK (Dariusz Kwiatkowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2016 roku prawie 27 proc. przychodów branży przetwórstwa żywności stanowiły właśnie przychody ze sprzedaży zagranicznej. Ten wskaźnik charakteryzuje się trwałym wzrostem w ciągu ostatnich lat i również w pierwszej połowie tego roku utrzymuje się na wysokim poziomie – podkreśla rozmówca Naczelnej Redakcji Gospodarczej Polskiego Radia.

2016 rok nie był szczegónie udany

W minionym roku spadła dynamika wzrostu eksportu żywności.

- W 2016 roku wartość eksportu produktów rolno-spożywczych przekroczyła 24 mld euro i było to o niecałe 2 proc. więcej w relacji rocznej. Przyzwyczailiśmy się, obserwując eksport, do tej dynamiki na poziomie kilku, a nawet kilkunastu proc. Natomiast 2016 rok nie był najłatwiejszym czasem dla eksporterów. Działali oni w niekorzystnych warunkach spadku cen na rynkach światowych, co wprost przełożyło się na osiągane przez nich wyniki w eksporcie. Ta strategia rozwoju na rynkach zagranicznych jednak została utrzymana i ostateczny wynik skończył się na plusie, mimo tych niekorzystnych okoliczności – zaznacza ekspert.

Wzrost wartości eksportu

W bieżącym roku ceny produktów rolnych poszły w górę, co przyczynia się do wzrostu wartości eksportu.

- Ceny surowców rolnych notowane na rynkach światowych oraz na rynku unijnym są wyższe, co sprzyja wynikom eksportu. Po 6 miesiącach wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła prawie 13 mld euro. To jest o 10 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego – podaje liczby Grzegorz Rykaczewski.

Eksperci przewidują, że w tym roku wartość eksportu polskiej żywności wyniesie ponad 25 mld euro.

Dariusz Kwiatkowski, awi