Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Walterska 03.07.2018

Fotowoltaika zwycięzcą na rynku OZE

Udział odnawialnych źródeł energii w ogólnym miksie energetycznym Polski w 2020 roku powinien wynieść 15 procent. Od tego celu jesteśmy jeszcze dość daleko, a w 2016 nastąpił nawet jego spadek. Ministerstwo Energii zapewnia jednak, że zagrożenia nie ma. Na świecie bardzo mocno zwiększyły się inwestycje w fotowoltaikę. Także w Polsce ma ona szanse zostać zwycięzca na rynku OZE. 

- Wiatraki popadły w Polsce w niełaskę. Natomiast w ciągu ostatnich kilku lat taniała fotowoltaika i rosła w tempie od 40 procent do 100 procent rocznie. Żadna inna technologia nie notowała takiego tempa wzrostu - mówi w radiowej Jedynce Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej w rozmowie z Aleksandrą Tycner. 

Obecnie w zakresie zielonej energii fotowoltaika stanowi 3,4 procent, w 2020 może to być 6, a nawet 7 procent. - Tym bardziej, że jest to technologia o bardzo krótkim cyklu inwestycyjnym - dodaje Wiśniewski. 

- Pozostaje kwestia finansowania i banki czekają na wejście w życie zmienionej ustawy o odnawialnych źródłach energii - mówi Anna Żyła, główny ekolog Banku Ochrony Środowiska.  

Bank Ochrony Środowiska uczestniczył w tym rynku i zamierza być w nim nadal - deklaruje Anna Żyła.

Z raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że zwłaszcza dzięki systemowi aukcyjnemu już do końca 2020 roku fotowoltaika może stać się jedną z wiodących technologii OZE pod względem mocy zainstalowanej.

Co bardzo istotne, bo w sposób zasadniczy może poprawić naszą sytuację w dochodzeniu do wymaganego udziału odnawialnej energii w ogólnym bilansie energetycznym. Dzięki temu pozwoli uniknąć  wysokich kar finansowych.

NRG, Aleksandra Tycner, kw