Logo Polskiego Radia
Jedynka
Adam Kaliński 20.07.2018

Nadal wysokie bariery przed OZE w Polsce

Instalowanie w Polsce małych Odnawialnych Źródeł Energii w takiej skali, która miałaby realny wpływ na sytuację gospodarstw domowych i całej krajowej ekonomki, ciągle pozostaje w sferze planów i zamierzeń.
Posłuchaj
  • Dr Krzysztof Księżopolski ze Szkoły Głównej Handlowej, z którym na antenie radiowej Jedynki rozmawiał Dariusz Kwiatkowski - wyjaśniał, dlaczego małe OZE nie mogą w Polsce zaistnieć na szerszą skalę, choć np. na wsi są ku temu sprzyjające warunki.
Czytaj także

Mogłoby się wydawać, że jako kraj mamy ku temu dobre warunki, szczególnie na wsi. Tymczasem pojawia się tam wiele barier.

W obszernym opracowaniu przedstawił je zespół, w składzie którego był dr Krzysztof Księżopolski ze Szkoły Głównej Handlowej, z którym na antenie radiowej Jedynki rozmawiał Dariusz Kwiatkowski.

Główne przeszkody

Jak powiedział ekspert - największą barierą jest niestabilność regulacji prawnych, co zniechęca do inwestycji w małe OZE. Kolejną barierą - zdaniem rozmówcy - jest słaby rozwój sieci energetycznych w Polsce, co wynika z braku przez lata pieniędzy na infrastrukturę energetyczną. Zdaniem Księżopolskiego - obecne regulacje prawne nie stwarzają możliwości rozwoju dla małych OZE i rynku prosumenckiego.  

Ostatnia nowelizacja ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii wychodzi naprzeciw oczekiwaniom osób inwestujących w budowę np. biogazowni.

Unia znosi bariery

Swoją Dyrektywę o OZE modyfikuje Unia Europejska. W wyniku niedawnych negocjacji między Parlamentem, Radą i Komisją Europejską, postanowiono zlikwidować wszelkie przeszkody stojące na drodze do rozwoju energetyki prosumenckiej.

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG