Logo Polskiego Radia
Jedynka
Adam Kaliński 15.11.2018

Alarm dla planety. Ziemia traci biologiczną różnorodność przez rabunkową gospodarkę

Do 2050 roku mniej niż 10 proc. ziemskiego lądu będzie wolne od śladów ingerencji człowieka. To będzie koniec różnorodności biologicznej na planecie wynika z  Living Planet Report 2018 organizacji WWF.
Posłuchaj
  • W radiowej Jedynce Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska, z którą rozmawiał Dariusz Kwiatkowski - mówiła o kurczeniu się na Ziemi bioróżnorodności, między innymi w skutek działalności człowieka i ocieplania się klimatu.
Czytaj także

Przyczyny takiego stanu rzeczy jest rabunkowa gospodarka dotycząca zasobów naturalnych oraz rolnictwo - obie związane z nieustannie rosnącą konsumpcją człowieka.

Coraz mniej siedlisk zwierząt

Jak mówiła w radiowej Jedynce Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska, z którą rozmawiał Dariusz Kwiatkowski - raport nie pozostawia złudzeń, że straciliśmy już 60 proc. populacji kręgowców, zwłaszcza między zwrotnikami, gdzie dewastacja świata przyrody jest największa. Tam wskaźnik ten sięga aż 90 proc.

Przyczyną - dodała - jest niszczenie siedlisk zwierząt, bo kolejne tereny są zabierane przez rolnictwo. Drugą przyczyną jest kłusownictwo i polowania. Nie bez wpływu na sytuację jest rosnąca emisja gazów cieplarnianych, co wpływa na zmianę klimatu i znikanie siedlisk zwierząt.

Zalesianie i elektromobilność to za mało

Zdaniem rozmówczyni polski rząd powinien przyjąć bardziej ambitne plany, jeśli chodzi o ten problem, bowiem - jak oceniła ekspertka - samo zalesianie czy postawienie na elektromobilność nie wystarczą, i trzeba m.in. odejść od węgla kamiennego

Dariusz Kwiatkowski, ak, NRG