Logo Polskiego Radia
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 21.04.2021

(Nie) ściemniaj!

Ostrzeżenie przed szemranym towarzystwem, chęć zapewniania sobie prywatności i wygody termicznej czy kicz i tandeta? Tym razem na warsztat bierzemy przyciemnianie szyb! Co zrobić, aby miało to "ręce i nogi"?

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że priorytetem przy przyciemnianiu szyb w samochodzie jest znalezienie firmy wykorzystującej folię o odpowiednich właściwościach.

Na rynku działa wielu tzw. garażowców – jakość ich usług często pozostawia wiele do życzenia. Michał Łysikowski, właściciel firmy zajmującej się profesjonalnym przyciemnianiem szyb podpowiada: sprawdź, czy dany warsztat wykorzystuje materiały posiadające certyfikat wydany przez Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych w Krakowie. Taki dokument będzie gwarantem używania wysokiej klasy tworzywa. Każda dobra folia powinna mieć wbudowane filtry UVA i UVB, które zatrzymują nawet do 99 procent szkodliwego promieniowania słonecznego.

Nieraz na powierzchniach szyb znajdują się mikrouszkodzenia: rysy po odśnieżaniu albo odpryski szkła po uderzeniu kamyczka. Czy sprawia to, że nie nadaje się ona do przyciemnienia? Skądże znowu! Przyciemnienie szyb sprawi jednak, że wszelkie rysy i uszkodzenia będą bardziej widoczne.

Posłuchaj
00:19 ŁYSIKOWSKI 2.mp3 Czy rysy na szybie uniemożliwiają założenie folii? (Wysokie Obroty/PRK)

Wielu kierowców zastanawia się, czy można przyciemnić przednie szyby samochodu (czołową i dwie boczne). Okazuje się, że wielu z nas powtarza nieprawdziwe stwierdzenie dotyczące takiego zakazu. Zagadnienie to jasno regulują przepisy – przednia szyba powinna zachować przepustowość światła na poziomie 75 procent, a boczne na poziomie 70 proc. Jeśli uda się dobrać taką folię, która będzie spełniała normy – można mieć też ciemniejszą szybę z przodu!

Posłuchaj
01:03 ŁYSIKOWSKI 1.mp3 Z przyciemnianiem szyb idź do profesjonalnego warsztatu! (Wysokie Obroty/PRK)

Aby przygotować szyby do przyciemniania, trzeba je dokładnie umyć oraz usunąć kurz i drobinki piasku. Po naklejeniu folii i odpowiednim jej zabezpieczeniu powinieneś powstrzymać się od mycia (wewnętrznego) i opuszczania szyb. Klej użyty do przyciemniania pracuje przez 14 dni – po tym czasie woda wyparuje i pozostawi krystalicznie czyste (lecz przyciemnione) szkło. 


Proszę Cię - nie ściemniaj, że taki Sławek/Krzysiek/Waldek z Ogrodowej robi świetne przyciemnienia szyb, bo już kiedyś zrobił szwagrowi i "jakoś jeździ". Decydując się na taką zmianę znajdź firmę, która wykona w pełni profesjonalną usługę. Sprawnemu specjaliście zajmie to raptem półtorej godziny, a gdyby cokolwiek było nie tak - zawsze możesz złożyć reklamację i skorzystać z prawa gwarancji! 


P. Michalski   


CZYTAJ TAKŻE: