Logo Polskiego Radia
Jedynka
Katarzyna Karaś 07.03.2018

"Marzec 1968 roku był ruchem pokoleniowym"

- On odbywał się przy dużym wsparciu i sympatii społeczeństwa - podkreślił w radiowej Jedynce historyk dr Łukasz Kamiński.
Posłuchaj
  • Rozmowa z historykiem dr. Łukaszem Kamińskim o wydarzeniach Marca 1968 (Ekspres Jedynki)
Czytaj także

50 lat temu, 8 marca 1968 roku, na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" w inscenizacji Kazimierza Dejmka. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz "aktyw robotniczy".

Czytaj więcej:
marzec'68_663x364.jpg
Zobacz serwis specjalny: Marzec 1968

Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z falą studenckich protestów oraz walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy, z powodu której Polskę opuściło kilkanaście tysięcy Żydów.

Jak podkreślił w audycji "Ekspres Jedynki" historyk dr Łukasz Kamiński, bunt młodych, atak ówczesnej władzy na środowisko naukowe i artystyczne, kampania antysemicka oraz walka frakcyjna wewnątrz samej PZPR to są cztery główne nurty, które splotły się w czasie wydarzeń Marca 1968 roku i które zapewne powodują, że jest to takie wydarzenie historyczne, które wciąż budzi sporo emocji.

Czy wydarzenia z 1968 roku to efekt prowokacji? Czy władza spodziewała się takiej reakcji młodych?  Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Materiał wyemitowany w ramach audycji "Ekspres Jedynki".

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Łukasz Kamiński (historyk, były prezes Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 7.03.2018

Godzina emisji: 17.47

kk